Zdravotní prohlídkou je povinnen projít každý, kdo bude v Austrálii studovat déle jak 4 týdny, tzn. každý, kdo žádá o studentská víza. V současné době je v České republice jen 5 lékařů a na Slovensku 2, kteří jsou oprávněni k vykonávání takové lékařské prohlídky. Jedním z doktorů je i paní doktorka Brejchová, která je s námi v kontaktu a požádala nás, abychom prostřednictvím našich stránek informovali studenty o celé proceduře lékařské prohlídky.

Na prohlídku se chodí až poté, co získáte od ambasády dopis, ve kterém Vás vyzývaji k jejímu absolvováni. Chodit tam dříve nemá smysl, protože lékař bude tento dopis vyžadovat. Pokud tedy takovýto dokument máte, vyberete si jednoho z lékařů a objednáte se. Prohlídka je totiž docela náročná a je tedy třeba, aby lékař měl na Vás dostatek času. Celkově by ale celá procedura neměla trvat déle jak 2 až 3 hodiny. Lékařská prohlídka se plati a paní doktorka Brejchová si účtuje 1585,- Kč (včetně RTG i poštovného). Lékařská prohlídka obsahuje vedle anamnézy vyšetřeni dotyčného (musí být vysvlečen do spodního prádla),vyšetření moče (dívky by neměly mít menses) a RTG plic. Odběry krve se běžně neprovádějí. Spíš vyjímečně nebo u permanent visas, ale o tom teď nehovoříme.

Jak jsem již zmiňoval, na prohlídku si přineste:
1. výzvu z ambasády
2. 2 pasové fotky
3. občanský průkaz
4. pas
5. Výpis ze zdravotní dokumentace nebo zapůjčit k nahlédnutí celou zdravotní dokumentaci.

Pokud se s něčím léčíte,je výhodou,když o tom řeknete už při objednávání a domluvíte se, co ještě přinesete od odborného lékaře (lékařskou zprávu). Někdy se totiž stává, že je lékař povinnen uvést Vaše zdravotní komplikace do zprávy a tím pádem se toto vše posílá na přezkoumání do Austrálie. Vyřizování Vaší žádosti se pak urychlí o minimálně 3-4 týdny, pokud lékař pošle všechny náležitosti hned. Může se samozřejmě stát, že si ještě něco dalšího vyžádá lékař z Austrálie, ale to spíš u složitějších onemocnění. Výsledek zdravotní prohlídky posílá pani doktorka Brejchová do Vídně obratem. Zároveň nám slíbila, že bude posílat se zdravotní prohlídkou také i Vás pas, čimž se celá procedura urychlí. Zdravotní prohlídka s Vaším pasem by měla dorazit do Vídně za 2 až 3 dni. Je třeba podotknout, že paní doktorce se za svou praxi nestalo, že by někdo zdravotní prohlídkou neprošel a není se tedy čeho bát. Pokud budete na zdravotní prohlídku připraveni, mělo by vše proběhnout rychle a bez problemu.
Pani doktorku Brejchovou naleznete na této adrese:

Dr. Brejchova
Stresovicka 18
162 00 Praha 6
Tel: 02/24 32 12 60
0602/128 572