Pohodový australský styl „take it easy“ je ideální pro studentský život.

Zobrazit akční nabídky

Cestovní víza
(e-visitor)

 • podáno do 10 min
 • vyřízeno do druhého dne

Vyřídit turistická víza online

Cestovní
pojištění

 • podáno do 5 min
 • sjednáno ihned po
  zaplacení

Sjednat cestovní pojištění

Proč se vydat do Austrálie?

Exotická
země

Austrálie je symbolem exotiky, který láká nejen cestovatele, ale i studenty. Najdete zde nekonečné pláže, bush, poušt, ale i velké metropole. Kde jinde si o polední pauze zasurfujete, uděláte barbecue s přáteli nebo pohladíte klokana?

Získejte přátele
z celého světa

Austrálie je velmi multikulturní zemí, díky své otevřené imigrační politice. Harmonicky zde žijí Australané, Asiaté, Arabové, lidé z Latinské Ameriky i Evropané. Často zde vznikají přátelství na celý život.

Pohodový
styl života

Australané tomu říkají "Take it easy", přeloženo brát život s nadhledem. Pohodu cítíte všude kolem vás, nikdo nechvátá, lidi se na vás usmívají, na ulici se s vámi dají do řeči. Teprve v Austrálii zjistíte jak moc se život liší od Evropy.

Spousta pracovních
příležitostí

Austrálie nabízí pro mezinárodní studenty mnoho pracovních příležitostí. Některá odvětví, např. pohostinství, hoteliérství se bez nich vůbec neobejdou. Nezaměstnanost se ve velkých městech pohybuje pod hranicí 4 %.

Jak žijí studenti v Austrálii

Bydlení v Austrálii

Austrálie nabízí mnoho možností bydlení. Je obvyklé, že ubytování v průběhu svého pobytu několikrát změníte. AustraliaOnline vám ve svých apartmánech zajistí ubytování na první 4 týdny. Mezinárodní studenti v Austrálii následně volí k dlouhodobějšímu bydlení z 90 % spolubydlení s dalšími studenty, tedy „Share accommodation“. Pronájem samostatného bytu je o něco finančně náročnější (především z důvodu vyžadované kauce), proto ji volí zpravidla ti, kdo plánují delší pobyt. Stává se, že student, který odjíždí z Austrálie na přechodnou dobu pronajme svůj pokoj někomu dalšímu. Počítejte s tím, že ubytování spolkne větší část vašeho rozpočtu a tak je dobré vše dobře a včas naplánovat, le s tím vám rádi pomůžeme.

Muž se ženou drží klíče v ruce

Jídlo a pití

Nemusíte se obávat, protože ceny jídla a pití se nijak výrazně neliší od cen u nás. Samozřejmě návštěva restaurace vás vyjde dráž, na druhou stranu, studenti si raději uvaří nebo zajdou do FAST FOODu, kde jsou ceny srovnatelné. Kromě větších supermarketů, kde je velká nabídka potravin doporučujeme návštěvu trhů, kde nakoupíte čerstvé potraviny za bezkonkurenční cenu. Když pak vychytáte akce, získáte celou krabici ovoce nebo zeleniny za 3 AUD nebo dostanete k několika kusům další zdarma. Od studentského centra v Sydney a od vašich kamarádů dostanete mnoho takových tipů, a možná budete nakonec žít levněji než v Evropě.

Když navštívíte pravidelně organizované trhy, můžete ochutnat místní speciality a za výhodný peníz nakoupit i pekařské či mléčné výrobky nebo ochutnat delikatesy z různých koutů světa. Protože je Austrálie multikulturním kontinentem, kromě specializovaných obchodů pro ty, kteří nejsou původními obyvateli, tu nejdeme i velké množství rychlých občerstvení a restaurací, které byste v Evropě těžko hledali. Na jednom místě si tak můžete vybrat, zda si dáte něco z čínské, japonské, malajské, thajské, Italské nebo korejské kuchyně. Oblíbené jsou také stánky se sushi rolkami, které si necháte zabalit a dáte si je jako svačinu nebo místo obědu, vše je čerstvé a rolka vás vyjde zpravidla na 3 AUD.

Cena jídla a pití

Alkohol se v Austrálii prodává výhradně ve speciálních obchodech nesoucí název „Liquer Shop“ nebo „Liquer Store“. Obchody s prodlouženou otevírací dobou najdete v rámci větších obchodních center nebo v exponovaných turistických oblastech. Jestliže přijíždíte z Čech, nečekejte, že najdete v Austrálii dobré pivo, rozhodně ne za cenu, na kterou jsem v ČR zvyklí. Když si chcete pochutnat, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a zakoupit české nebo německé pivo. Ano, cena alkoholu je vyšší než u nás. Výjimkou je snad jen víno, které je kvalitou na vysoké úrovni, prostě sluníčko umí své.

Cigarety jsou v Austrálii dražší než nás. Což se nakonec ukáže jako velká výhoda, protože mnoho studentů tak přestalo kouřit. 😉

Supermarket v Austrálii

Doprava

Doprava je důležitou součástí života každého studenta. V porovnání s tím co znáte u nás, je doprava dražší, ale často o něco lépe organizovaná a hlavně na vyšší úrovni. Ve velkých městech se prostě nedá levně zaparkovat, takže většina místních i studentů volí dostupnější veřejnou dopravu. V některých městech je v centru doprava zdarma (jedná se o historickou tramvaj v Melbourne nebo například autobus v centru Perthu a Adelaide).

Trendem posledních let je pořízení kola nebo skútru, popřípadě nalezení ubytování v dostupné vzdálenosti od školy a práce, tedy vyhnutí se placení dražším lístkům na městkou dopravu. Co město, to jiný způsob dopravy. Jedním z nejspolehlivějších druhů dopravy po městě jsou vlaky/metra. V Austrálii se však setkáte také s autobusy, tramvajemi, Light raily nebo trajekty (tzv. „Ferries“). Dle polohy jsou tak v různých místech Austrálie dostupné odlišné dopravní prostředky.

Jízdenky si zakoupíte před cestou u řidiče, případně na pokladně či v novinových stáncích a obchodech (dle lokality). Ve větších městech a při pravidelném cestování se vyplatí si koupit měsíční (případně čtvrtletní) jízdné a především si zakoupit dobíjecí kartu, ze které se vám

odečítají nabité peníze při každé jízdě hromadnou dopravou. Tyto karty zahrnují kromě nižší ceny a výhody, že si nemusíte kupovat lístek při každé jízdě, často bonusový systém, kdy například při dosažení určitého utraceného kreditu nebo při jistém počtu jízd jezdíte zdarma. Karty se nabízí v každém státě jiné a liší se pro dospělé a pro studenty. Ověřte si, zda máte nárok na studentskou kartu (tzv. „Concession card“). Tyto dobíjecí karty pořídíte kromě vlakových a autobusových stanic na také v Newsagent novinových stáncích.

Nástupiště s vlakem v Sydney

Nákupy – ošacení a elektronika

Komerční zboží typu oblečení, elektroniky, vybavení domácnosti a podobně je stejně drahé jako u nás. Některého zboží najdete v Austrálii více, třeba i proto, že jsou více napojeni na asijské trhy. Každopádně se vyplatí nakupovat ve slevách, akcích, kdy lze ušetřit až 80%. Některé rychlo-obrátkové zboží, například pečivo, jídlo a podobně je před koncem zavírací doby velmi levné.

Pro oblečení je pak vhodné navštívit některý z outletových obchodů, které se zpravidla nachází v okrajových částech větších měst. Tady můžete pořídit značkové zboží za zlomek původní ceny.

Shoppingmall v Austrálii

Zábava

S trochou nadsázky jde říci, že Austrálie je vlastně takový velký zábavný ostrov. Je to způsobeno tím, že kolem vás je spoustu lidí, kteří se sem přijeli bavit, cestovat nebo třeba studovat (ale i to je přeci zábava, ne?). Když je venku hezky, a to je v Austrálii skoro pořád, stačí navštívit pláž, veřejné hřiště, venkovní posilovnu nebo „zajoggingovat“ na pláži. Austrálie také velmi ráda oslavuje, takže každou chvíli máte nějakou akci, kterou nemůžete vynechat. Samozřejmě, Austrálie nabízí daleko více než to, takže studenti často navštěvují kina (věděli jste, že v úterý je to nejlevnější?), ZOO, zábavní parky a když víte jak na to, tak to nemusí být vůbec drahé. Stačí využít speciálních cen pro studenty nebo zlevněných dnů. Existuje také několik slevových portálů, kde ušetříte až 90 %. Samozřejmě největší zábavou je cestování, ale to o tom až jinde.

Jak v Austrálii ušetřit (Deal portals)?

Selfie studentky která jede na lodi

Ubytování v Austrálii

Společné ubytování studentů (Share accommodation)

Společné ubytování více studentů je nejoblíbenější a tedy nejrozšířenější způsob bydlení studentů v Austrálii. Noviny, školní nástěnky, specializované servery jsou plné inzerátů, lákající k pronájmu pokoje v bytě, kde již bydlí jiní nájemci. Jednoduše pak platíte nájem jinému spolubydlícímu, který má s majitelem bytu/domu uzavřenou nájemní smlouvu. Výhodou je flexibilita a rychlost vyřízení.

Zpravidla se pak 2 studenti dělí o jeden pokoj, společná je jen kuchyň, jídelna, obývák a případně terasa/zahrada. Výhodou tohoto druhu bydlení je, že byt je zpravidla zcela vybaven a vy poznáte nové přátele z celého světa, jejich zvyky i tradice. Stává se, že se připojíte k některému ze spolužáků ze školy a bydlíte společně. Pokud je vaším cílem vylepšit angličtinu, doporučujeme nejít bydlet s Čechy nebo Slováky. Na začátku bydlení se zpravidla skládá „BOND“ nebo „DEPOSIT“ (vratná kauce ve výši cca 2 až 4 týdenních nájmů, tedy 300 až 600 AUD).

Nájemné se platí většinou týdně a připočítává se k němu poplatek za energie, vodu a internet.

Cena se pohybuje od 150 AUD na týden v závislosti na velikosti pokoje, počtu osob, lokalitě a podobně.

Studenti v Austrálii ve sdíleném pokoji

Australská rodina (Homestay)

Homestay je ubytování přímo v místní australské rodině. Nalezení Homestay má na starosti specializovaná agentura nebo škola. Rodiny jsou pečlivě vybírané, zpravidla se nachází do 30 min dopravou od školy. V ceně ubytování může být polopenze, případně plná penze, ale Homestay lze objednat i bez jídla. Minimální délka pobytu jsou 4 týdny. Bydlet můžete sami nebo pokoj sdílet s nějakým dalším studentem, vždy ovšem v plně zařízených pokojích. Australské rodiny berou své „svěřence“ na výlety, tráví s nimi státní svátky a vy tak můžete nasát tu pravou australskou atmosféru. Pro ty z vás, kterým ještě není 18 let, je tento typ ubytování doporučený po celou dobu studijního pobytu v Austrálii a člen Homestay rodiny vykonává funkci „Guardian“ (opatrovník). Cena se pohybuje od 250 AUD na týden.

Hostely a krátkodobé ubytovny (Hostel a Backpacker)

Tato forma ubytování je nejvhodnější pro krátkodobé pobyty okolo jednoho až dvou týdnů. Proto se využívá nejčastěji na začátek jako náhrada za první apartmány nebo v případě, že cestujete do jiného města a chcete ušetřit za ubytování. Výhodou je značná flexibilita, možnost zaplatit ubytování po dnech, často ovšem vykoupená nízkou úrovní poskytnutého ubytování. V hostelech, které se zpravidla nacházejí v centrech měst, jste ubytování ve dvou a více lůžkových pokojích, výjimkou nejsou ani 12ti lůžkové pokoje. Zpravidla jsou rozděleny na pokoje pro muže a ženy. Sociální zařízení jsou většinou společná, můžete si však zajistit pokoj, který má koupelnu i WC vlastní, pochopitelně za vyšší cenu. U některých hostelů máte v ceně ubytování i malou snídani (jedná se o klasické cereálie s mlékem nebo například toast). Ceny se pohybují od 30 AUD za noc.

Samostatný pronájem bytu (Renting)

Každý student má možnost samostatného pronájmu bytu nebo domu přímo majitele objektu nebo realitní společnosti. Využívá se nejčastěji pro delší pobyty, protože min. délka pronájmu bývá 3-6 měsíců a vždy je nutné složit tzv. „BOND“ nebo „DEPOSIT“ (vratná kauce ve výši min. 4 týdenních nájmů, cca 2000 až 3000 AUD). Tato kauce zahrnuje i další poplatky (záloha na energie, vodu a internet). Zpravidla je též nutné zaplatit nájemné dopředu. Prvotní náklady se tak mohou pohybovat v řádu tisíců dolarů. Pokud si budete chtít pronajmout byt přes realitní kancelář, počítej s tím, že si od vás mohou vyžádat potvrzení o příjmu, nebo reference ze zaměstnání a předchozího bydlení.

Pokud volíte tento typ ubytování, zvažte, zda se vám vyplatí pronajmout si bydlení vč. nábytku, tzv.“Fully furnished“ nebo bez něj. I v Austrálii funguje IKEA, inzertní servery a další levné obchody. Nemusíte tak zbytečně utrácet za vybavení domu.

Lidé co volí tento způsob ubytování, pak zpravidla pronajímají další volné pokoje jiným studentům v rámci již zmiňovaného „Share accommodation“ a tím mohou výrazně ponížit náklady na vlastní ubytování.

Porovnej pro a proti

Student si dělá jídlo v kuchyni

 

 

Apartmány AustraliaOnline

Apartmány AustraliaOnline

AustraliaOnline poskytuje ve spolupráci s několika specializovanými australskými společnostmi ubytování na první 4 týdny. Jedná se o plně vybavené byty, které vám poskytnou kvalitní zázemí na začátek vašeho pobytu. Získáte tak dostatek času, abyste si našli dlouhodobější ubytování. Výhodou je, že budete mít zajištěné ubytování ještě před odletem. My vám předem poskytneme podrobné informace, adresu a fotografie vlastního bydlení. V ceně ubytování bývá i vyzvednutí na letišti (Airport pickup), je to mnohem pohodlnějšího, protože do ubytování vás stejně musí někdo uvézt a předat vám klíče. I v tomto případě se po příletu platí bond, který se po skončení ubytování vrací. Byty jsou plně vybavené, k dispozici je kuchyň včetně nádobí, skříně na šaty, pračka, televize, vysokorychlostní Internet a podobně.

Cena od 170 AUD za týden (včetně dopravy z letiště a úvodní asistence)

Studenti jedí svačinu s kychyni

Cestování po Austrálii

Na Austrálii každého nejvíce láká cestování, protože chce poznat reálnou tvář světa „Down Under“. Pokud jste student, cestujete zpravidla během školních prázdnin nebo v průběhů 4 týdnů, které získáte ke studentským vízum navíc. Na cestování můžeme našetřit během svého studijně pracovního pobytu.

Nesmíte zapomínat, jak velká Austrálie ve skutečnosti je. Díky tomu, že australským kontinentem prochází 3 podnebné pásy, nabízí Austrálie tak rozmanitá místa, že na celé procestování, by vám nestačil ani jeden rok. Cestování se tak přizpůsobuje vašim finančním a časovým možnostem. Austrálie nabízí nespočet zážitků na každém rohu, takže cestovat můžete po okolí (jedno až dvoudenní výlety) nebo podniknout 14 denní návštěvy.

Nesmíte zapomenout, že v okolí Austrálie se nachází další unikátní místa, která stojí za to navštívit. Studenti tak často využívají speciální nabídky cestovní kanceláře AustraliaOnline TRAVEL, která kromě cestování po Austrálii nabízí zájezdy na Nový Zéland, Fiji, Bali a podobně.

Oblíbených australských míst je opravdu celá řada. Někdo preferuje cestování na vlastní pěst jen tak s přáteli, autobusem, vlakem, letecky nebo automobilem. Pro něco je ale lepší využít organizovaných výletů.

Porovnej Austrálii s Evropu

Fotka Australské krajiny

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění je nezbytnou součástí každé cesty do zahraničí. Slouží zejména turistům nebo studentům pro první dny pobytu. Po dobu studia slouží studentům jako zdravotní pojištění tzv. OSHC. To by mělo platit ode dne příletu do Austrálie (dejte si na to pozor). Cestu do Austrálie je tedy třeba pokrýt cestovním pojištěním.

Toto pojištění jsme připravili ve spolupráci s pojišťovnou AVI. Plnění je optimalizované pro cesty do Austrálie, můžete jej však využít i při jiných zahraničních cestách (platí pro celý svět). Pojištění lze sjednat nejpozději v den, kdy vám má začít platit.

Nesmíte zapomenout, že v okolí Austrálie se nachází další unikátní místa, která stojí za to navštívit. Studenti tak často využívají speciální nabídky cestovní kanceláře AustraliaOnline TRAVEL, která kromě cestování po Austrálii nabízí zájezdy na Nový Zéland, Fiji, Bali a podobně

Decoration, travel insurance image

10 tipů jak ušetřit v Austrálii

 • Přistěhovali jste se a chcete ušetřit? Potřebujete ručníky, povlečení nebo nějaký nábytek? Navštivte „Op Shop“. Jedná se o australskou verzi české charity, ve které můžete za pár dolarů sehnat vše, co potřebujete.

 • Peníze z českého účtu převádějte přes službu AustraliaOnline. Tato služba vám zajistí převod finančních prostředků rychle, bezpečně a především levněji než prostřednictvím bank.

 • Máte našetřeno? Zařiďte si spořící účet. Takové výnosy jako v Austrálii v Evropě nenajdete a pokud vám uspořené peníze leží na účtu, zbytečně tak ztrácí svoji hodnotu.

 • Jezděte na kole. Doprava v Austrálii je relativně drahá a ne vždy spolehlivá. Na kole, které pořídíte z druhé ruky za pár „baků“ budete všude včas.

 • Na cestování po Austrálii si pořiďte auto s přívěsem či obytné auto. Můžete se tak pohybovat po své vlastní ose, měnit trasu i směr a vždy máte s sebou střechu nad hlavou a vše k tomu, abyste si něco uvařili nebo se jen schovali před deštěm.

 • Potraviny nakupujte těsně před zavírací dobou. Na velké množství zboží, které brzy projde, jsou slevy, a můžete tak ušetřit až 50 % z ceny původní.

 • Máte prázdniny a přemýšlíte co s nimi? Pracujte. Během oficiálních školních prázdnin máte totiž možnost pracovat neomezeně a můžete tak našetřit na cestování nebo například na prodloužení víza.

 • Pro další úsporu při nakupování potravin doporučujeme navštěvovat trhy. V Sydney se takový trh jmenuje Paddy‘s Market a místní lidé zde nabízí vypěstované ovoce a zeleninu a další produkty, které tu pořídíte levněji než v supermarketu.

 • Najděte si práci v gastronomii. Můžete tak snadno získat oběd či večeři v rámci své pracovní doby ZDARMA.

 • Nakupujte v Lidlu. Mezi nejlevnější supermarkety patří Aldi (Lidl). Kromě toho, že tam můžete najít i ryze evropské produkty, rozhodně ušetříte.

Kontakty

Domluv si konzultaci

Pavlína Černá
Ing. Pavlína Vargová
Mobil: +420 734 44 99 49
Skype: australiaonline.brno
Email: pavlina@australiaonline.cz

Ing. Pavlínu Vargovou kontaktujte prosím telefonicky – +420 734 44 99 49

SKYPE

australiaonline.brno

Více kontaktků

Adresa:

Vodičkova 791/39
110 00 Praha 1

Otevírací doba:

PONDĚLÍ09.00 až 15.00
ÚTERÝ09.00 až 15.00
STŘEDA09.00 až 15.00
ČTVRTEK09.00 až 15.00
PÁTEK09.00 až 14.00
Pavlína Černá
Ing. Pavlína Vargová
Mobil: +420 734 44 99 49
Skype: australiaonline.brno
Email: pavlina@australiaonline.cz

AustraliaOnline v Brně
lze zkontaktovat přes:

SKYPE

australiaonline.brno

Více kontaktků

Adresa:

Rašínova 103/2
Brno, 602 00

Otevírací doba:

PONDĚLÍ09.00 až 15.00
ÚTERÝ09.00 až 15.00
STŘEDA09.00 až 15.00
ČTVRTEK09.00 až 15.00
PÁTEK09.00 až 14.00

AustraliaOnline v Bratislavě
lze zkontaktovat přes:

SKYPE

Australiaonline Bratislava

Více kontaktků

Adresa:

Gunduličova 4
Bratislava, 811 05

Otevírací doba:

PONDELOK09.00 až 15.00
UTOROK09.00 až 15.00
STREDA09.00 až 15.00
ŠTVRTOK09.00 až 15.00
PIATOK09.00 až 14.00
portrétní fotografie
Lucia Přikrylová
Mobil: +61 422 611 611

Email: sydney@australiaonline.agency

AustraliaOnline v Sydney
lze zkontaktovat přes:

Pevná linka

+61 2 9003 0456

Email

sydney@australiaonline.agency

Více kontaktů

Adresa:

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St. Sydney, NSW, 2000, Austrálie

Otevírací doba:

PONDĚLÍ09.00 až 17.00
ÚTERÝ09.00 až 17.00
STŘEDA09.00 až 17.00
ČTVRTEK09.00 až 17.00
PÁTEK09.00 až 17.00