Práce v Austrálii

Obecně o práci

Austrálie patří mezi jednu z mála zemí na světě, která nabízí ke každému studentskému vízu automaticky pracovní povolení. Fakticky to znamená možnost pracovat 20 hodin týdně (oficiálně se jedná o 40 hodin za 14 dní, ve dvou po sobě jdoucích týdnech nesmíte přesáhnout 40 odpracovaných hodin). Jedná se tedy o částeční úvazek, tzv. „Part-time work“. Během volna mezi kurzy (vašich prázdnin) a po skončení kurzu pak můžete pracovat dokonce neomezeně.

Do práce můžete oficiálně nastoupit až první den vašeho studia, hledat práci můžete ale dříve. Je možné mít i více zaměstnavatelů v jednom okamžiku, oficiálně včas nesmíte 20 hodinový týdenní limit porušit.

Zahraniční studenti pracují často v pohostinství (číšník/servírka, barman), ve službách (hlídání dětí, úklidy, rozvozy, doplňování zboží, práce na recepci, v hotelu) a podobně.

Jestliže byste rádi našli práci v oboru ve kterém pracujete v tuzemsku, počítejte s tím, že to může chvíli trvat. Ačkoliv to není zdaleka vyloučené, záleží vždy na vaší úrovni angličtiny a též času, kdy můžete pracovat. Studenti jazykových škol mají zpravidla volno odpoledne nebo večer a o víkendech. Při studiu odborného kurzu pak máte více času na práci.

Co se týká možnost nalezení odbornější práce, dobře jsou na tom pracovníci v oboru IT, jehož pravidla jsou postavená na mezinárodní bázi. Může jít o práci jak s informačními technologiemi, tak například telekomunikační nebo grafické práce. Vždy platí, že zkušenosti, byť nabyté v zahraničí, při hledání odborné práce pomohou. Ačkoliv se na základě mezinárodních dohod vzájemně uznává vzdělání dosažené v ČR nebo SR, některé obory vyžaduj, abyste si příslušnou kvalifikaci v Austrálii doplnili. Jedná se většinou o odborné povolání jako zdravotní sestra, lékař, právník a podobně.

Min. hrubá mzda v Austrálii je skoro 17 AUD za hodinu, což je více než trojnásobek toho, co si lze na brigádě vydělat v tuzemsku. O víkendech a státních svátcích je pak výdělek dokonce vyšší (1,5 – 2,5krát). Výplaty se zpravidla vyplácí každý týden (nebo 1x za 2 týdny). Výdělek se liší dle lokality, doby, ve které se práci ucházíte, i pozice, kterou vykonáváte. Průměrně počítejte 17 až 30 AUD za hodinu hrubého. Všeobecně více za práci dostanete například v Sydney, Brisbane a Perthu, kde se výdělek pohybuje kolem 20 AUD na hodinu. Kromě statusu „zaměstnance“ můžete v Austrálii také začít podnikat. Založíte si ABN („Australian Business Number“) a můžete poskytovat své služby klientům v Austrálii.

Z každé odpracované hodiny se odvádí příslušná daň, případně také důchodové pojištění (tzv. „Superannuation“). Obojí si lze, za splnění podmínek, nechat vrátit zpátky (fakticky se jedná o vyrovnání mezi tím, co za vás zaměstnavatel odváděl a co máte dle zákona platit). V případě, že chcete platit výrazně nižší daně, doporučujeme zvolit školu, abyste získali studentská víza min. na 6 měsíců (přesně 183 dní). Kromě toho, že budete pro zaměstnavatele lukrativnější zaměstnanec, který mu po zaučení neprchne zpátky domů, máte nárok na vrácení odvedených daní z odpracovaných hodin. Pokud neatakujete sumu za příjem ve výši 18.200 AUD za rok, po skončení finančního roku můžete zažádat o navrácení odvedených daní v plné výši. Pokud máte víza na dobu kratší než je 6 měsíců, zdaní se vám každá odpracovaná hodina hodnotou 32,5 %. Faktem je, že v případě prodloužení víza kratšího 6 měsíců nad tuto hranici se také dostanete v daném daňovém roce do nižší sazby.

Pokud jedete do Austrálie na tzv. dependant viza, pracovat můžete nejen vy, ale i váš partner. S tím rozdílem, že u něj platí pracovní omezení po celou dobu platnosti víza a nerozlišuje se tedy doba studia a prázdnin.

Barista dělá kávu

Rekapitulace

  1. Austrálie umožňuje studentům při studiu pracovat tzv. „PART-TIME“, tedy 40 hodin/14 dní
  2. V průběhu prázdnin můžete pracovat neomezeně
  3. Nastoupit do práce lze oficiálně až první školní den V Austrálii vyděláte minimálně 17 AUD/hodinu (což je limit stanovený zákonem)
  4. Pracovat lze také jako živnostník na tzv. ABN (Australian Business Number)
  5. U studentského víza o délce nad 6 měsíců platíte nižší daně.
  6. Jestliže za vás zaměstnavatel odvádí tzv. „Superannaution“ (důchodové pojištění), můžete si po opuštěním Austrálie zažádat o jeho vrácení.
  7. Na tzv. „dependant víza“ získá pracovní povolení i váš partner

Jakou práci hledat

Jestliže chcete najít v Austrálii práci, musíte si uvědomit vaše reálné možnosti. Nezáleží pouze na vašich schopnostech a znalosti angličtiny, ale také na čase kdy můžete pracovat. Zatímco práce v kavárně u rozvozu pečiva nebo například na stavbě bývá většinou přes den (hodí se pro studenty s večerní formou studia), v barech a klubech i některých restauračních zařízeních je poptávka po zaměstnancích především na večerní dobu, kdy se restaurace plní hosty. yto práce jsou pak vhodnější pro většinu studentů, kteří mají denní formu studia.

Při hledání práce je nutné si dát pozor na příliš vysokou kvalifikovanost, tedy tzv. „Over-qualification“. Pokud se ucházíte o pozici číšníka v baru a při pohovoru zdůrazňujete dva vysokoškolské tituly z oboru IT je to pro tuto pozici

Člověk hledá práci u pc

spíše nevýhodou a mohli byste být odmítnutí právě z důvodu příliš vysoké kvalifikace. Zaměstnavatelé se snaží najít osoby, které pak mají tendenci na té pozici vydržet.

Tipy k hledání práce

  1. ZAMĚŘTE SVŮJ ŽIVOTOPIS na práci, kterou zrovna hledáte
  2. HLEDEJTE PRÁCI, ve které jste dobří i zkušení a která vás hlavně bude bavit
  3. ZAŘIĎTE SI POTŘEBNÉ CERTIFIKÁTY pro práci, kterou hledáte – na většině míst si od vás bez příslušné dokumentace nevezmou ani životopis
  4. Pokud se ucházíte o práci v baru, budete potřebovat certifikát RSA – Responsible Service of Alcohol
  5. PRÁCE, VE KTERÉ DOSTÁVÁTE SPROPITNÉ, VYDĚLÁTE VÍCE – výdělky z tzv. „Tips“ často převyšují mzdu za odpracovaný čas
  6. PRACÍ V RESTAURACI ČI PEKÁRNĚ máte jistotu, že ušetříte za jídlo
  7. PRACUJTE PŘESČAS nebo O SVÁTCÍCH a VÍKENDECH, získáte extra peníze.

Kde a jak práci hledat?

Austrálie má stabilní a silnou ekonomiku a nezaměstnanost je ve většině měst pouze 5-6 % (v Sydney dokonce o procento méně). Výdělky jsou v Austrálii až 3 násobně vyšší než u nás.

Nejrychlejší způsob jak získat práci je komunikovat. Sestavte si perfektní životopis a vyražte hledat. Osobní kontakt nejde ničím nahradit. Australané jsou velice komunikativní a příjemní lidé. Zastavte se po cestě do školy v několika restauracích, zeptejte se manažera, zda někoho hledají a dejte mu svůj životopis. I při rozhovoru s cizím člověkem, kterého potkáte v parku, můžete získat práci. Co když zrovna jeho soused hledá někoho na údržbu zahrady?

Typ práce závisí též na místě, kde se nacházíte. V některých městech je nabídka řízená turistickou sezonou, jinde je dostupná v podstatě celý rok. Hodně studentů obsazuje pozice v úklidových firmách, restauračních zařízeních nebo například cateringových společnostech. Práce jsou rozmanité. Záleží na vašich schopnostech a tom, v čem jste dobří. Podle toho, jakou práci hledáte také sestavte svůj životopis. Obecně lze říci, že studenti ze střední Evropy nemají při hledání práce velké problémy, protože jsou na rozdíl od jiných národností komunikativní, pracovití a spolehliví.

Práci můžete hledat osobně (obcházením zaměstnavatelů) nebo přes weby, noviny, inzeráty. Pokud je v nabídce práce telefonický kontakt – neváhejte a ihned volejte. O některé práce je takový zájem, že pár minut po vydání ranních novin je pracovní pozice již obsazena. Osobní setkání je hodně o sympatiích a schopnosti porozumět, proto se hodí především pro ty jazykově zkušenější z vás. Pozitivní přístup a chuť do práce vám vždy pomůže. Nebojte se předvést, co ve vás je a co umíte.

Pokud se manažerovi zalíbíte a pracovní pozice je volná, budete obvykle pozvání na pracovní zkoušku (tzv. „Trial“). Několika-hodinová až několika-denní (většinou neplacená) práce prověří, co umíte a jak jste schopni v dané práci obstát. Po zaučení se s vámi pak zaměstnavatel domluví na případném datu nástupu a co vše bude potřeba donést (pracovní oděv, TFN, atd.). Někdy je nutné projít i několika takovými zkouškami. Pokud vám nabízí práci, berte ji, i když to třeba na začátek není zrovna to, co jste hledali. Novou a lepší práci si můžete najít vždy… Australani jsou zvyklý na častou obměnu zaměstnanců a tak vám při případné výpovědi nebudou dělat problémy.

Kde mám práci hledat

  1. V kanceláři AustraliaOnline – kolegové v Sydney mají k dispozici seznam volných pracovních a přímé kontakty na zaměstnavatele
  2. Na webových stránkách s nabídkami zaměstnání
  3. Přes přátele a kamarády ze školy
  4. Na tabulích a vývěskách ve škole
  5. Osobních obcházením okolí bydliště
  6. Prostřednictvím personálních agentur zaměřených na studenty
  7. V cateringových společnostech
  8. V australských novinách (potřeba rychlé telefonické reakce)
  9. Přes sociální sítě

Přehled australských certifikátů

  1. RSA (Responsibility Service of Alcohol) – certifikát umožňující práci s alkoholem (podávání alkoholu)
  2. RCG (Responsible Gambling Training) – potřebujete pro manipulaci s herními automaty
  3. RTA (Road Traffic Authority) – kurz potřební pro práci jako „Traffic controler“ (pro certifikaci na tuto pozici musíte ještě před tímto kurzem získat certifikát White Card)
  4. Blue Card – certifikát umožňující pracovat s dětmi

Kavárnice dělá cappuccino

 

Kolik za to?

Austrálie má stanovené minimální mzdy, které každý rok rostou. Aktuální hrubá min. hodinová mzda je ve výši 18,29 AUD. Můžete tedy počítat s tím, že průměrně se hodinová mzda pohybuje mezi 18 – 30 AUD za hodinu práce. Výplatu dostanete každý týden nebo jednou za 14 dní. Pokud pracujete v pohostinství, můžete počítat i s „tips“ (dýžky) Práce o víkendech a svátcích je ve většině restauracích ve výši 1,5 – 2,5 vašeho výdělku.

Výplatu posílá zaměstnavatel většinou na vás australský účet a to jednou týdně (někdy 1x za 2 týdny). Proto je dobré mít zařízený učet. Někdy vám ji zaměstnavatel vyplácí v hotovosti.

Lepší lokalita a místo, tím většinou i lepší platové ohodnocení. Pokud máte pracovní zkušenosti a reference z obdobné práce v anglicky mluvící zemi a nebo aspoň z čech, máte velkou výhodu!

Tipy pro zvýšení mzdy

  1. PRACUJTE JAKO ŽIVNOSTNÍK a získejte tak plat, který si zasloužíte (vše záleží na domluvě s obchodním partnerem)
  2. SPROPITNÉ („Tips“) vám mohou až několikanásobně zvýšit výdělek – lepší restaurační zařízení = vyšší spropitné
  3. VÍKENDY A SVÁTKY přinášejí výhodu 1,5 – 2,5 násobného výdělku než v pracovní dny
  4. PRACUJTE O PRÁZDNINÁCH neomezeně

Muž drží dózu s úsporami

Jak začít pracovat?

Oficiálně můžete začít pracovat až s nástupem na školu. Nikdo vám nebude bránit, hledat práci dříve. Zaměstnavatel po vás také bude chtít tzv. daňové číslo (TFN) a australský účet kam vám bude posílat mzdu. Pokud pracujete v restauraci či za barem, je dost možné, že budete potřebovat také některý z australských profesních certifikátů. V případě, že chcete podnikat, kromě TFN je potřeba si navíc zřídit ABN.

Pro každou práci je potřeba vhodné oblečení. Pokud budete pracovat v jako číšník či servírka, počítejte s tím, že černé kalhoty a bílá košile se bude určitě hodit.

Nezapomeňte informovat svého zaměstnavatele o podmínkách vašeho víza. Domluvte se s ním, kdy můžete pracovat 20 hodin týdně a kdy neomezeně.

Než začnu pracovat musím

  1. Získat pracovní číslo – tzv. Tax File Number (TFN – daňové číslo) – je zdarma a vyřízení trvá pár desítek minut
  2. Založit si australský bankovní účet, kam vám bude zaměstnavatel posílat výplatu
  3. V případě podnikání zařídit Australian Business Number (ABN) – australské daňové číslo

S touto agendou vám ochotně pomohou naši specialisté ve studentském centru v Sydney

Porovnej pro a proti

Asistenční poplatek k pracovnímu programu do Austrálie:

Datum podpisu smlouvy Poplatek
Od 3 měsíců před plánovaným odletem: 7.000 CZK
2-3 měsíce před odletem: 8.000 CZK
1-2 měsíce před odletem: 9.000 CZK

Poplatek za vízovou žádost: 9.900 Kč

Proč se při hledání práce spolehnout na AOL?

Denně nové nabídky práce

Věnujeme hodně energie vyhledáváním vhodných pracovních příležitostí, které pak předáváme našim klientům. O nových nabídkách se dozvíte vždy jako první.

Pomůžeme sestavit správné resumé

Úspěch při hledání práce závisí také na tom, jak dobrý máte životopis. Naši konzultanti v tom mají dlouhé zkušenosti a poradí vám jak na to.

80% z vás najde práci do měsíce

Díky naší pomoci se daří najít většině našich studentů práci do jednoho měsíce po příletu. Není ale výjimkou, pracovat již během prvního týdne v Austrálii.

Vyznáme se v papírování

Než vyrazíte na první interview, musíte mít zajištěné daňové číslo (TFN), založený bankovní účet, v případě podnikání vyřízené business číslo (ABN). Nejen to, ale i mnoho dalšího vám ochotně zajistí naši konzultanti.

Sestavení životopisu

Rady jak napsat životopis

  1. STRUČNĚ ALE VÝSTIŽNĚ – čím stručnější, tím lepší (max. délka 1 A4)
  2. ZAMĚŘENÍ – zamyslete se nad tím, jakou práci budete hledat , pozor na „Overqualified“ (překvalifikovanost) – pokud hledáte práci v baru, váš vysokoškolský titul je spíš ke škodě než k užitku, do životopisu proto titul neuvádějte
  3. PRAXE – do životopisu uvádějte relevantní praxi. Pokud máte za sebou více různorodých brigád, do životopisu uvádějte ty, které se hodí na danou práci, kterou hledáte
  4. CERTIFIKÁTY – pro konkrétní typy práce potřebujete různé certifikáty (Pozor, pro každý australský stát platí jiné typy certifikátů, a proto je potřeba si udělat nový pokud se přestěhujete)
  5. REFERENCE – pokud jste pracovali oboru, ve kterém se budete v Austrálii ucházet o práci, nechte si napsat referenční dopis. Ten pak přiložte také ke svému životopisu. Vzor obdržíte u nás v kanceláři.
  6. PRŮVODNÍ DOPIS (Cover Letter) – pokud žádáte o pozici neosobně (tedy formou e-mailu), sestavte si formální průvodní dopis. Vzor obdržíte u nás v kanceláři.
  7. PRECIZNOST – správná gramatika, vazby a forma je základ – nechte si svůj životopis zkontrolovat

Vzorové doporučení od předchozích zaměstnavatelů

Resumé, CV neboli životopis slouží zaměstnavateli k tomu, aby se o vás dozvěděl všechny relevantní informace. Zpravidla se zde uvádí vaše osobní údaje, kontakty, předchozí vzdělání, pracovní zkušenosti, schopnosti a dovedností. Jeho perfektní sestavení je mnohdy základem vašeho úspěchu, proto nespěchejte a dejte si záležet, co a jak do životopisu napíšete. V našem studentském centru vám rádi pomůžeme sestavit životopis a vyzdvihnout jeho důležité součásti. Životopisy si zde také můžete vytisknout.

Podnikání v Austrálii

Pracuj sám na sobě

V Austrálii můžete i na studentská víza velice snadno podnikat, stačí si zařídit tzv. Australian Business Number (ABN) a podnikáte podobně jako v ČR na živnostenský list. Stejně jako za TFN, ani za zřízení ABN nic neplatíte. Za vykonanou práci vystavujete faktury (neuvádí se počet hodin, pouze částka za vykonanou práci) a na konci finančního roku (konec června) si pak necháte sestavit daňové přiznání (o něco složitější než v případě daňového přiznání v zaměstnaneckém poměru). Proto si uchovávejte jak faktury z výnosů (z provedené práce), tak i faktury nákladové a to za položky, které jste potřebovali pro váš business (kancelářské potřeby, materiál související s podnikáním, apod.). Nejčastěji ABN využívají zájemci o práci v IT, architekti, ale i řemeslníci (malíři, sádrokartonáři, zahradníci) a podobně.

S oprávněním k vykonávání jednotlivých činností nebo certifikací si velké starosti dělat nemusíte, protože většina činností je nevázaná a nekoncesovaná. Výjimkou budou samozřejmě specializované profese jako třeba lékaři a odborná řemesla (např. elektrikář).

Jednoduché vyřízení

K žádosti o ABN vám bude stačit, aby jste měli zřízené daňové číslo (TFN). S tím, jak už víte, vám hned po příletu naši konzultanti pomůžou. Na stránce australského daňového úřadu (www.abr.gov.au) si pak můžete on-line podat žádost o registraci v australském obchodním rejstříku. Vyřízení tedy probíhá z pohodlí vašeho nového domova nebo naši kanceláře. Kolegové ze Sydney vám dají přesný návod, jak tuto registraci krok za krokem provést. Celá žádost vám nezabere víc než 30 minut a nic vás nestojí. Vaše podnikatelské číslo se Vám po vyplnění žádosti ihned objeví, nemusíte tedy na nic čekat a třeba ještě ten samý den začít vydělávat. Do několika dnů vám to samé číslo přijde také poštou.

Co byste měli o podnikání v Austrálii vědět:

  1. podnikat v Austrálii můžete i když jste student
  2. vyřízeni probíhá online, zdarma a rádi vám s ním pomůžeme
  3. zpravidla více vyděláte, protože nejste placeni od hodiny ale od výkonu

Co byste měli vědět, než začnete podnika v Austrálii:

  1. Ze založení ABN vám neplyne žádná povinnost odvádět přídavky na sociální nebo zdravotní pojištění jako je tomu u nás.
  2. Na konci daňového roku jste povinni odvádět daň z příjmu. Finanční rok i v případe podnikání začíná 1. července a končí 30. června.
  3. Daňový základ (ze kterého se počítá výše daně k zaplacení) si můžete snížit odečtením nákladů, které s výkonem vaší podnikatelské činnosti souvisí.
  4. ABN vám umožní vydělat si více! Placeni jste od výkonu, ne od počtu odpracovaných hodin.

Uvedeme jednoduchý příklad: Soused vás osloví, aby jste mu posekali trávník. Domluvíte se, že vám za vaši práci zaplatí 200 AUD. Posekání trávníku vám bude trvat 3 hodiny, to se však na daňovém dokladu, který mu vystavíte, nemusí objevit. Objeví se tam jen částka, kterou jste si domluvili, tedy 200 AUD. Na konci finančního roku přiznáte výdělek. Předpokládejme, že jste do Austrálie se sekačkou na trávu nepřiletěli a museli jste si ji za tímto účelem koupit, což bude oprávněný náklad, kterým si můžete výšku daňového základu snížit.

Muž drží natírací štětec

Daně

Daně v Austrálii

Daně se musí platit všude a jinak tomu není v Austrálii. Povinnost dopadá i na studenty. Studenti platí daň z příjmu a zaměstnavatel za vás během finančního roku odvádí pravidelné zálohy. V daňovém přiznání se pak tyto zálohy zúčtují a tím vznikne přeplatek (dojde k vrácení daně) nebo nedoplatek (daň je nutno doplatit). Výše daní závisí od délky víz a kolik jste za finanční rok vydělali. Finanční rok pro daňové účely „Financial year“ začíná v Austrálii vždy 1. července a končí 30. června následujícího roku. Po skončení finančního roku můžete požádat až do 31. 10. téhož roku o vrácení svého případného daňového přeplatek za předchozí finanční rok.

V případě, že vám na daních vznikl přeplatek, a to vám s největší pravděpodobností vznikne, můžete o jeho vrácení požádat. Daňový úřad vám jej cca do 2 týdnu pošle na vámi uvedený účet. Jestli vám daňový přeplatek vznikne nebo ne záleží na několika faktorech. Zejména pak na tom jakou část z roku jste odpracovali (jestli celý rok nebo jen několik měsíců), kolik jste vydělali a též na počtu zaměstnavatelů (nezdanitelnou částku vám mohl odečíst jeden zaměstnavatel nebo všichni). Většině studentů se část daní vrací a peníze pak využijí na cestování nebo zaplacení si dalšího studia.

Žena drží v rukou porcelánové prasátko

Kolik na daních zaplatíte?

V první řade je důležité si uvědomit jednoduchou rovnici: delší víza = nižší daně. Pokud tedy ještě zvažujete na jak dlouho se vybrat do Austrálie, možná právě následující informace vám v této otázce udělají jasno. Pokud budou vaše víza delší než 6 měsíců, přesněji je to 183 dnů, budete z hlediska daňového systému považováni za australské residenty pro daňové účely (Australian resident for tax purposes) a výška daně bude 2x nižší než kdyby jste odjeli s vízem na kratší dobu. Pokud navíc váš celkový příjem nepřesáhl 18 200 AUD, odvedené daně vám budou v plné výši navráceny. Kolik přesně na dani zaplatíte v závislosti na délce víz a výšce příjmu přehledne ilustruje tabulka níže.

Jak vysoké se platí v Austrálii daně

Jak žádat o vrácení daně?

Do podání daňové přiznání se můžete pustit sami a nebo vám ochotně poskytneme spolehlivé kontakty na česky mluvící účetní, kteří vám s daňovým přiznáním pomohou. V každém případě počítejte s tím, že budete potřebovat tzv. „Group Certificate“ od všech zaměstnavatelů za poslední rok, vaše daňové číslo, kopii pasu, osobní a bankovní údaje a případně i nákladové faktury (pokud jste si platili speciální uniformu do zaměstnání apod.). Group Certificate neboli Payment Summary, souhrnný dokument o vašich výplatách, je vám povinen vystavit váš zaměstnavatel. O vrácení daní můžete žádat i mimo území Austrálie nebo i před ukončením finančního roku, pokud opouštíte Austrálii trvale. Samozřejmě je potřebné si všechny výše zmíněné dokumenty zabezpečit.

Co byste měli vědět o daních v Austrálii?

  1. Kolik na daních zaplatíte závisí na délce víz a výši příjmu
  2. Finanční rok v Austrálii začíná 1. července a končí 30. června
  3. Na podání daňového přiznání máte 4 měsíce (do 31.října)
  4. 9 z 10 studentů část daní vrací

 

Superannuation

Co je Superannuation?

Superannuation je druh penzijního pojištění v Austrálii. Váš zaměstnavatel je povinen ho odvádět na váš speciální penzijní účet, pokud jste za kalendářní měsíc vydělali 450 AUD nebo více. Od 1. července 2014 je to ve výši minimálně 9,5 % bez ohledu na to jestli pracujete na poloviční nebo jiný úvazek. Nelekejte se, nesníží to váš výdělek, naopak, platí to zaměstnavatel extra a tak jsou to pro vás další peníze navíc. V případě, že např. vydělám 6.000 AUD za 3 měsíce, na Váš penzijní účet přibude 570 AUD. Většina zaměstnavatelů vyplácí penzijní pojištění na váš penzijní účet každé tři měsíce.

Kde a jak si penzijní účet otevřít?

Superannuation účet si můžete otevřít sami nebo vám ho pomůže založit váš zaměstnavatel. Jednoduše vám dá vyplnit formulář k registraci a o víc se nemusíte o nic starat. Všechny další informace vám pak přijdou poštou na adresu, kterou jste ve formuláři uvedli. Je několik společností spravující penzijní spoření, mezi kterými si můžete zvolit jako třeba AustraliaSuper, HostPlus, CareSuper, FirstSuper a další. Každá společnost se řídi vlastními nástroji a strategiemi investování. Každý zaměstnavatel za vás také může otevřít účet u jiného poskytovatele.

Jak získat peníze se superannuation?

O vrácení naspořených prostředků můžete požádat až po trvalém opuštění Austrálie a v případě, že už vaše vízum není platné. Pokud jsou i po vašem návratu domů vaše víza pořád v platnosti, je potřebné nejdřív zabezpečit jejich zrušení. S přípravou všech potřebných podkladů začněte už v Austrálii, aby vám později nic nechybělo a nepřipravili se o možnost nárokovat si vrácení. Očekávejte, že vaše úspory budou zdaněny (aktuální výši najdete na webu ATO) a vyplaceny v podobě šeku.

Na co si dát dobrý pozor?

Pokud neposkytnete Vašemu penzijnímu fondu Vaše daňové číslo (TFN), uspořené prostředky Vám budou zdaněny 46,5 % místo 15 %. Kontrolujte si pravidelně jestli vám váš zaměstnavatel peníze na váš superannuation účet skutečně odvádí. Udělat tak můžete jednoduše online po přihlášení se do vašeho účtu. Přístupy dostane po jeho otevření.

Fotografie australských dolarů

10 tipů k práci v Austrálii

  • Nezapomeňte si ještě před odletem do Austrálie zajistit reference od vašich předchozích zaměstnavatelů. Štěstí přeje připraveným!

  • Při hledání práce v restauraci choďte raději podvečer, aby jste potkali managera, není vyloučené, že Vás zapojí hned. Vždy se snažte vyhledat managera nebo vedoucího, obyčejný pracovník si s největší pravděpodobností založí váš životopis do šanonu („nechtěná konkurence“).

  • Dodržujte přiměřený „Dress code“. I když je Austrálie mnohem otevřenější krajinou než krajiny evropské a respektuje váš styl a vkus, přece jen nechte to potrhané plážové triko doma. Pro práci v restauraci je vhodné mít bílou košili, černé kalhoty a uzavřené boty.

  • Nezapomeňte, že v období kdy máte ve škole prázdniny pro vás neplatí žádné pracovní omezení a můžete odpracovat kolik hodin jen chcete. Skvělá příležitost vydělat si na cestování nebo další studium!

  • Nepodceňte svůj životopis. Jestli nevíte jak má australský životopis vypadat, poraďte se v naší kanceláři. To, že jste vystudovali ekonomickou univerzitu vám při ucházení se o pozici doplňovače zboží asi moc nepomůže :)

  • Nedělejte si vrásky z lámané angličtiny. Oční kontakt a úsměv jsou mnohem důležitější!

  • Při hledání práce zapojte všechny dostupné zdroje – inzeráty na webu, osobní pochůzky, všímejte si námi zasílané pracovní nabídky

  • PTEJTE SE spolužáků, spolubydlících jestli neví o nějaké práci. Austrálie každý den zažívá obrovský příliv a zároveň odliv mezinárodních studentů. Ty, kteří odchází musí pochopitelně někdo nahradit. Třeba právě vy!

  • Nenechte se odradit. Až budete stát před 5* hotelem a váhat jestli vstoupit a zeptat se na volnou pozici – nahoďte ten nejširší úsměv jaký jen dokážete a směle do toho. Austrálie je krajina velkých možností!

  • S hledáním práce neotálejte a začněte raději co nejdříve po příletu. Slunečních dnů na pláži se vám bude lépe užívat s vydělanými dolary v kapse.

Co je u nás nového?

Lucka o Austrálii: Neúspěch je pouze příležitost začít znovu

Nebudu první ani poslední, pro koho byla Austrálie snem … Ten sen byl pochovat si koalu, což jinde, než v… Více

Tomáš o Austrálii: Papoušci na dosah ruky

Po 29 letech života v ČR jsem se rozhodl pro celkem radikální životní změnu. Není to nic menšího, než zkusit… Více

Go-Global 2023 | Veletrh studia a práce v zahraničí

Studium a práce v zahraničí je nezapomenutelná životní zkušenost. Přijď se o tom přesvědčit a načerpej inspiraci na našem nevšedním… Více

Bára o životě v Sydney: Lidé se na sebe usmívají mnohem více, než kdekoliv jinde

Ahoj! Jmenuju se Bára a bydlím v Sydney. Dneska ti povyprávím o tom, jak jsem si dokázala splnit můj australský… Více

Kontakty

Domluv si konzultaci

Romana Procházková

+ 420 211 221 501 info@australiaonline.cz

Australiaonline v Praze lze kontaktovat i přes:



Více kontaktů

Adresa:

Opletalova 23, 4. patro,
110 00 Praha 1

Otevírací doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 733 123 999


+420 733 123 999 info@australiaonline.cz

Australiaonline v Brně lze kontaktovat i přes:



Více kontaktů

Adresa:

Rašínova 103/2
602 00 Brno

Otevírací doba:

Aktuálně probíhají schůzky POUZE ONLINE

Volejte: + 420 211 221 501

Kamil Glinský

+421 918 570 900 kamil@australiaonline.sk

Australiaonline v Bratislavě lze kontaktovat i přes:

Australiaonline Bratislava
Více kontaktů

Adresa:

Gunduličova 4
811 05 Bratislava

Otevírací doba:

PONDĚLÍ09.00 až 15.00
ÚTERÝ09.00 až 15.00
STŘEDA09.00 až 15.00
ČTVRTEK09.00 až 15.00
PÁTEK09.00 až 15.00

Adresa:

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St. Sydney
NSW, 2000, Austrálie

Otevírací doba:

PONDĚLÍ09.00 až 17.00
ÚTERÝ09.00 až 17.00
STŘEDA09.00 až 17.00
ČTVRTEK09.00 až 17.00
PÁTEK09.00 až 17.00

Nezaujala tě Austrálie?