• Praha 733 123 999
 • Brno 734 449 949
 • Bratislava 0918 570 900
 • Sydney 0422 611 611

Proč se při hledání práce spolehnout na AOL?

 • Denně nové
  nabídky práce

  Věnujeme hodně energie vyhledáváním vhodných pracovních příležitostí, které pak předáváme našim klientům. O nových nabídkách se dozvíte vždy jako první.

 • 80% z vás najde
  práci do měsíce

  Díky naší pomoci se daří najít většině našich studentů práci do jednoho měsíce po příletu. Není ale výjimkou, pracovat již během prvního týdne v Austrálii.

 • Pomůžeme sestavit
  správné resumé

  Úspěch při hledání práce závisí také na tom, jak dobrý máte životopis. Naši konzultanti v tom mají dlouhé zkušenosti a poradí vám jak na to.

 • Vyznáme se
  v papírování

  Než vyrazíte na první interview, musíte mít zajištěné daňové číslo (TFN), založený bankovní účet, v případě podnikání vyřízené business číslo (ABN). Nejen to, ale i mnoho dalšího vám ochotně zajistí naši konzultanti.

Práce v Austrálii

Obecně o práci

Austrálie patří mezi jednu z mála zemí na světě, která nabízí ke každému studentskému vízu automaticky pracovní povolení. Fakticky to znamená možnost pracovat 20 hodin týdně (oficiálně se jedná o 40 hodin za 14 dní, ve dvou po sobě jdoucích týdnech nesmíte přesáhnout 40 odpracovaných hodin). Jedná se tedy o částeční úvazek, tzv. „Part-time work“. Během volna mezi kurzy (vašich prázdnin) a po skončení kurzu pak můžete pracovat dokonce neomezeně.

Do práce můžete oficiálně nastoupit až první den vašeho studia, hledat práci můžete ale dříve. Je možné mít i více zaměstnavatelů v jednom okamžiku, oficiálně včas nesmíte 20 hodinový týdenní limit porušit.

Zahraniční studenti pracují často v pohostinství (číšník/servírka, barman), ve službách (hlídání dětí, úklidy, rozvozy, doplňování zboží, práce na recepci, v hotelu) a podobně.

Jestliže byste rádi našli práci v oboru ve kterém pracujete v tuzemsku, počítejte s tím, že to může chvíli trvat. Ačkoliv to není zdaleka vyloučené, záleží vždy na vaší úrovni angličtiny a též času, kdy můžete pracovat. Studenti jazykových škol mají zpravidla volno odpoledne nebo večer a o víkendech. Při studiu odborného kurzu pak máte více času na práci.

Co se týká možnost nalezení odbornější práce, dobře jsou na tom pracovníci v oboru IT, jehož pravidla jsou postavená na mezinárodní bázi. Může jít o práci jak s informačními technologiemi, tak například telekomunikační nebo grafické práce. Vždy platí, že zkušenosti, byť nabyté v zahraničí, při hledání odborné práce pomohou. Ačkoliv se na základě mezinárodních dohod vzájemně uznává vzdělání dosažené v ČR nebo SR, některé obory vyžaduj, abyste si příslušnou kvalifikaci v Austrálii doplnili. Jedná se většinou o odborné povolání jako zdravotní sestra, lékař, právník a podobně.

Min. hrubá mzda v Austrálii je skoro 17 AUD za hodinu, což je více než trojnásobek toho, co si lze na brigádě vydělat v tuzemsku. O víkendech a státních svátcích je pak výdělek dokonce vyšší (1,5 – 2,5krát). Výplaty se zpravidla vyplácí každý týden (nebo 1x za 2 týdny). Výdělek se liší dle lokality, doby, ve které se práci ucházíte, i pozice, kterou vykonáváte. Průměrně počítejte 17 až 30 AUD za hodinu hrubého. Všeobecně více za práci dostanete například v Sydney, Brisbane a Perthu, kde se výdělek pohybuje kolem 20 AUD na hodinu. Kromě statusu „zaměstnance“ můžete v Austrálii také začít podnikat. Založíte si ABN („Australian Business Number“) a můžete poskytovat své služby klientům v Austrálii.

Z každé odpracované hodiny se odvádí příslušná daň, případně také důchodové pojištění (tzv. „Superannuation“). Obojí si lze, za splnění podmínek, nechat vrátit zpátky (fakticky se jedná o vyrovnání mezi tím, co za vás zaměstnavatel odváděl a co máte dle zákona platit). V případě, že chcete platit výrazně nižší daně, doporučujeme zvolit školu, abyste získali studentská víza min. na 6 měsíců (přesně 183 dní). Kromě toho, že budete pro zaměstnavatele lukrativnější zaměstnanec, který mu po zaučení neprchne zpátky domů, máte nárok na vrácení odvedených daní z odpracovaných hodin. Pokud neatakujete sumu za příjem ve výši 18.200 AUD za rok, po skončení finančního roku můžete zažádat o navrácení odvedených daní v plné výši. Pokud máte víza na dobu kratší než je 6 měsíců, zdaní se vám každá odpracovaná hodina hodnotou 32,5 %. Faktem je, že v případě prodloužení víza kratšího 6 měsíců nad tuto hranici se také dostanete v daném daňovém roce do nižší sazby.

Pokud jedete do Austrálie na tzv. dependant viza, pracovat můžete nejen vy, ale i váš partner. S tím rozdílem, že u něj platí pracovní omezení po celou dobu platnosti víza a nerozlišuje se tedy doba studia a prázdnin.

#

Rekapitulace

 • Austrálie umožňuje studentům při studiu pracovat tzv. „PART-TIME“, tedy 40 hodin/14 dní

 • V průběhu prázdnin můžete pracovat neomezeně

 • Nastoupit do práce lze oficiálně až první školní den V Austrálii vyděláte minimálně 17 AUD/hodinu (což je limit stanovený zákonem)

 • Pracovat lze také jako živnostník na tzv. ABN (Australian Business Number)

 • U studentského víza o délce nad 6 měsíců platíte nižší daně.

 • Jestliže za vás zaměstnavatel odvádí tzv. „Superannaution“ (důchodové pojištění), můžete si po opuštěním Austrálie zažádat o jeho vrácení.

 • Na tzv. „dependant víza“ získá pracovní povolení i váš partner

Jakou práci hledat

Jestliže chcete najít v Austrálii práci, musíte si uvědomit vaše reálné možnosti. Nezáleží pouze na vašich schopnostech a znalosti angličtiny, ale také na čase kdy můžete pracovat. Zatímco práce v kavárně u rozvozu pečiva nebo například na stavbě bývá většinou přes den (hodí se pro studenty s večerní formou studia), v barech a klubech i některých restauračních zařízeních je poptávka po zaměstnancích především na večerní dobu, kdy se restaurace plní hosty. yto práce jsou pak vhodnější pro většinu studentů, kteří mají denní formu studia.

Při hledání práce je nutné si dát pozor na příliš vysokou kvalifikovanost, tedy tzv. „Over-qualification“. Pokud se ucházíte o pozici číšníka v baru a při pohovoru zdůrazňujete dva vysokoškolské tituly z oboru IT je to pro tuto pozici

#

spíše nevýhodou a mohli byste být odmítnutí právě z důvodu příliš vysoké kvalifikace. Zaměstnavatelé se snaží najít osoby, které pak mají tendenci na té pozici vydržet.

Tipy k hledání práce

 • ZAMĚŘTE SVŮJ ŽIVOTOPIS na práci, kterou zrovna hledáte

 • HLEDEJTE PRÁCI, ve které jste dobří i zkušení a která vás hlavně bude bavit

 • ZAŘIĎTE SI POTŘEBNÉ CERTIFIKÁTY pro práci, kterou hledáte – na většině míst si od vás bez příslušné dokumentace nevezmou ani životopis

 • Pokud se ucházíte o práci v baru, budete potřebovat certifikát RSA – Responsible Service of Alcohol

 • PRÁCE, VE KTERÉ DOSTÁVÁTE SPROPITNÉ, VYDĚLÁTE VÍCE – výdělky z tzv. „Tips“ často převyšují mzdu za odpracovaný čas

 • PRACÍ V RESTAURACI ČI PEKÁRNĚ máte jistotu, že ušetříte za jídlo

 • PRACUJTE PŘESČAS nebo O SVÁTCÍCH a VÍKENDECH, získáte extra peníze.

Kde a jak práci hledat?

Austrálie má stabilní a silnou ekonomiku a nezaměstnanost je ve většině měst pouze 5-6 % (v Sydney dokonce o procento méně). Výdělky jsou v Austrálii až 3 násobně vyšší než u nás.

Nejrychlejší způsob jak získat práci je komunikovat. Sestavte si perfektní životopis a vyražte hledat. Osobní kontakt nejde ničím nahradit. Australané jsou velice komunikativní a příjemní lidé. Zastavte se po cestě do školy v několika restauracích, zeptejte se manažera, zda někoho hledají a dejte mu svůj životopis. I při rozhovoru s cizím člověkem, kterého potkáte v parku, můžete získat práci. Co když zrovna jeho soused hledá někoho na údržbu zahrady?

Typ práce závisí též na místě, kde se nacházíte. V některých městech je nabídka řízená turistickou sezonou, jinde je dostupná v podstatě celý rok. Hodně studentů obsazuje pozice v úklidových firmách, restauračních zařízeních nebo například cateringových společnostech. Práce jsou rozmanité. Záleží na vašich schopnostech a tom, v čem jste dobří. Podle toho, jakou práci hledáte také sestavte svůj životopis. Obecně lze říci, že studenti ze střední Evropy nemají při hledání práce velké problémy, protože jsou na rozdíl od jiných národností komunikativní, pracovití a spolehliví.

Práci můžete hledat osobně (obcházením zaměstnavatelů) nebo přes weby, noviny, inzeráty. Pokud je v nabídce práce telefonický kontakt – neváhejte a ihned volejte. O některé práce je takový zájem, že pár minut po vydání ranních novin je pracovní pozice již obsazena. Osobní setkání je hodně o sympatiích a schopnosti porozumět, proto se hodí především pro ty jazykově zkušenější z vás. Pozitivní přístup a chuť do práce vám vždy pomůže. Nebojte se předvést, co ve vás je a co umíte.

Pokud se manažerovi zalíbíte a pracovní pozice je volná, budete obvykle pozvání na pracovní zkoušku (tzv. „Trial“). Několika-hodinová až několika-denní (většinou neplacená) práce prověří, co umíte a jak jste schopni v dané práci obstát. Po zaučení se s vámi pak zaměstnavatel domluví na případném datu nástupu a co vše bude potřeba donést (pracovní oděv, TFN, atd.). Někdy je nutné projít i několika takovými zkouškami. Pokud vám nabízí práci, berte ji, i když to třeba na začátek není zrovna to, co jste hledali. Novou a lepší práci si můžete najít vždy... Australani jsou zvyklý na častou obměnu zaměstnanců a tak vám při případné výpovědi nebudou dělat problémy.

Kde mám práci hledat

 • V kanceláři AustraliaOnline - kolegové v Sydney mají k dispozici seznam volných pracovních a přímé kontakty na zaměstnavatele

 • Na webových stránkách s nabídkami zaměstnání

 • Přes přátele a kamarády ze školy

 • Na tabulích a vývěskách ve škole

 • Osobních obcházením okolí bydliště

 • Prostřednictvím personálních agentur zaměřených na studenty

 • V cateringových společnostech

 • V australských novinách (potřeba rychlé telefonické reakce)

 • Přes sociální sítě

Přehled australských certifikátů

 • RSA (Responsibility Service of Alcohol) – certifikát umožňující práci s alkoholem (podávání alkoholu)

 • RCG (Responsible Gambling Training) – potřebujete pro manipulaci s herními automaty

 • RTA (Road Traffic Authority) – kurz potřební pro práci jako „Traffic controler“ (pro certifikaci na tuto pozici musíte ještě před tímto kurzem získat certifikát White Card)

 • Blue Card – certifikát umožňující pracovat s dětmi

# Nejznámější webové portály s nabídkami práce Pro specializované pracovníky

Kolik za to?

Austrálie má stanovené minimální mzdy, které každý rok rostou. Aktuální hrubá min. hodinová mzda je ve výši 18,29 AUD. Můžete tedy počítat s tím, že průměrně se hodinová mzda pohybuje mezi 18 - 30 AUD za hodinu práce. Výplatu dostanete každý týden nebo jednou za 14 dní. Pokud pracujete v pohostinství, můžete počítat i s „tips“ (dýžky) Práce o víkendech a svátcích je ve většině restauracích ve výši 1,5 – 2,5 vašeho výdělku.

Výplatu posílá zaměstnavatel většinou na vás australský účet a to jednou týdně (někdy 1x za 2 týdny). Proto je dobré mít zařízený učet. Někdy vám ji zaměstnavatel vyplácí v hotovosti.

Lepší lokalita a místo, tím většinou i lepší platové ohodnocení. Pokud máte pracovní zkušenosti a reference z obdobné práce v anglicky mluvící zemi a nebo aspoň z čech, máte velkou výhodu!

Tipy pro zvýšení mzdy

 • PRACUJTE JAKO ŽIVNOSTNÍK a získejte tak plat, který si zasloužíte (vše záleží na domluvě s obchodním partnerem)

 • SPROPITNÉ („Tips“) vám mohou až několikanásobně zvýšit výdělek – lepší restaurační zařízení = vyšší spropitné

 • VÍKENDY A SVÁTKY přinášejí výhodu 1,5 – 2,5 násobného výdělku než v pracovní dny

 • PRACUJTE O PRÁZDNINÁCH neomezeně

#

Jak začít pracovat?

Oficiálně můžete začít pracovat až s nástupem na školu. Nikdo vám nebude bránit, hledat práci dříve. Zaměstnavatel po vás také bude chtít tzv. daňové číslo (TFN) a australský účet kam vám bude posílat mzdu. Pokud pracujete v restauraci či za barem, je dost možné, že budete potřebovat také některý z australských profesních certifikátů. V případě, že chcete podnikat, kromě TFN je potřeba si navíc zřídit ABN.

Pro každou práci je potřeba vhodné oblečení. Pokud budete pracovat v jako číšník či servírka, počítejte s tím, že černé kalhoty a bílá košile se bude určitě hodit.

Nezapomeňte informovat svého zaměstnavatele o podmínkách vašeho víza. Domluvte se s ním, kdy můžete pracovat 20 hodin týdně a kdy neomezeně.

Než začnu pracovat musím

 • Získat pracovní číslo - tzv. Tax File Number (TFN – daňové číslo) – je zdarma a vyřízení trvá pár desítek minut

 • Založit si australský bankovní účet, kam vám bude zaměstnavatel posílat výplatu

 • V případě podnikání zařídit Australian Business Number (ABN) – australské daňové číslo

S touto agendou vám ochotně pomohou naši specialisté ve studentském centru v Sydney.

Nejčastější studentské práce

Sestavení životopisu

Rady jak napsat životopis

 • STRUČNĚ ALE VÝSTIŽNĚ – čím stručnější, tím lepší (max. délka 1 A4)

 • ZAMĚŘENÍ – zamyslete se nad tím, jakou práci budete hledat , pozor na "Overqualified" (překvalifikovanost) – pokud hledáte práci v baru, váš vysokoškolský titul je spíš ke škodě než k užitku, do životopisu proto titul neuvádějte

 • PRAXE - do životopisu uvádějte relevantní praxi. Pokud máte za sebou více různorodých brigád, do životopisu uvádějte ty, které se hodí na danou práci, kterou hledáte

 • CERTIFIKÁTY – pro konkrétní typy práce potřebujete různé certifikáty (Pozor, pro každý australský stát platí jiné typy certifikátů, a proto je potřeba si udělat nový pokud se přestěhujete)

 • REFERENCE – pokud jste pracovali oboru, ve kterém se budete v Austrálii ucházet o práci, nechte si napsat referenční dopis. Ten pak přiložte také ke svému životopisu. Vzor obdržíte u nás v kanceláři.

 • PRŮVODNÍ DOPIS (Cover Letter) – pokud žádáte o pozici neosobně (tedy formou e-mailu), sestavte si formální průvodní dopis. Vzor obdržíte u nás v kanceláři.

 • PRECIZNOST – správná gramatika, vazby a forma je základ – nechte si svůj životopis zkontrolovat

Vzorové doporučení od předchozích zaměstnavatelů

Resumé, CV neboli životopis slouží zaměstnavateli k tomu, aby se o vás dozvěděl všechny relevantní informace. Zpravidla se zde uvádí vaše osobní údaje, kontakty, předchozí vzdělání, pracovní zkušenosti, schopnosti a dovedností. Jeho perfektní sestavení je mnohdy základem vašeho úspěchu, proto nespěchejte a dejte si záležet, co a jak do životopisu napíšete. V našem studentském centru vám rádi pomůžeme sestavit životopis a vyzdvihnout jeho důležité součásti. Životopisy si zde také můžete vytisknout.

 • #
 • #
 • #
#

Podnikání v Austrálii

Pracuj sám na sobě

V Austrálii můžete i na studentská víza velice snadno podnikat, stačí si zařídit tzv. Australian Business Number (ABN) a podnikáte podobně jako v ČR na živnostenský list. Stejně jako za TFN, ani za zřízení ABN nic neplatíte. Za vykonanou práci vystavujete faktury (neuvádí se počet hodin, pouze částka za vykonanou práci) a na konci finančního roku (konec června) si pak necháte sestavit daňové přiznání (o něco složitější než v případě daňového přiznání v zaměstnaneckém poměru). Proto si uchovávejte jak faktury z výnosů (z provedené práce), tak i faktury nákladové a to za položky, které jste potřebovali pro váš business (kancelářské potřeby, materiál související s podnikáním, apod.). Nejčastěji ABN využívají zájemci o práci v IT, architekti, ale i řemeslníci (malíři, sádrokartonáři, zahradníci) a podobně.

S oprávněním k vykonávání jednotlivých činností nebo certifikací si velké starosti dělat nemusíte, protože většina činností je nevázaná a nekoncesovaná. Výjimkou budou samozřejmě specializované profese jako třeba lékaři a odborná řemesla (např. elektrikář).

Jednoduché vyřízení

K žádosti o ABN vám bude stačit, aby jste měli zřízené daňové číslo (TFN). S tím, jak už víte, vám hned po příletu naši konzultanti pomůžou. Na stránce australského daňového úřadu (www.abr.gov.au) si pak můžete on-line podat žádost o registraci v australském obchodním rejstříku. Vyřízení tedy probíhá z pohodlí vašeho nového domova nebo naši kanceláře. Kolegové ze Sydney vám dají přesný návod, jak tuto registraci krok za krokem provést. Celá žádost vám nezabere víc než 30 minut a nic vás nestojí. Vaše podnikatelské číslo se Vám po vyplnění žádosti ihned objeví, nemusíte tedy na nic čekat a třeba ještě ten samý den začít vydělávat. Do několika dnů vám to samé číslo přijde také poštou.

Co byste měli o podnikání v Austrálii vědět:

 • podnikat v Austrálii můžete i když jste student

 • vyřízeni probíhá online, zdarma a rádi vám s ním pomůžeme

 • zpravidla více vyděláte, protože nejste placeni od hodiny ale od výkonu

Co byste měli vědět, než začnete podnika v Austrálii:

 • Ze založení ABN vám neplyne žádná povinnost odvádět přídavky na sociální nebo zdravotní pojištění jako je tomu u nás.

 • Na konci daňového roku jste povinni odvádět daň z příjmu. Finanční rok i v případe podnikání začíná 1. července a končí 30. června.

 • Daňový základ (ze kterého se počítá výše daně k zaplacení) si můžete snížit odečtením nákladů, které s výkonem vaší podnikatelské činnosti souvisí.

 • ABN vám umožní vydělat si více! Placeni jste od výkonu, ne od počtu odpracovaných hodin.

Uvedeme jednoduchý příklad: Soused vás osloví, aby jste mu posekali trávník. Domluvíte se, že vám za vaši práci zaplatí 200 AUD. Posekání trávníku vám bude trvat 3 hodiny, to se však na daňovém dokladu, který mu vystavíte, nemusí objevit. Objeví se tam jen částka, kterou jste si domluvili, tedy 200 AUD. Na konci finančního roku přiznáte výdělek. Předpokládejme, že jste do Austrálie se sekačkou na trávu nepřiletěli a museli jste si ji za tímto účelem koupit, což bude oprávněný náklad, kterým si můžete výšku daňového základu snížit.

#

Daně

Daně v Austrálii

Daně se musí platit všude a jinak tomu není v Austrálii. Povinnost dopadá i na studenty. Studenti platí daň z příjmu a zaměstnavatel za vás během finančního roku odvádí pravidelné zálohy. V daňovém přiznání se pak tyto zálohy zúčtují a tím vznikne přeplatek (dojde k vrácení daně) nebo nedoplatek (daň je nutno doplatit). Výše daní závisí od délky víz a kolik jste za finanční rok vydělali. Finanční rok pro daňové účely "Financial year" začíná v Austrálii vždy 1. července a končí 30. června následujícího roku. Po skončení finančního roku můžete požádat až do 31. 10. téhož roku o vrácení svého případného daňového přeplatek za předchozí finanční rok.

V případě, že vám na daních vznikl přeplatek, a to vám s největší pravděpodobností vznikne, můžete o jeho vrácení požádat. Daňový úřad vám jej cca do 2 týdnu pošle na vámi uvedený účet. Jestli vám daňový přeplatek vznikne nebo ne záleží na několika faktorech. Zejména pak na tom jakou část z roku jste odpracovali (jestli celý rok nebo jen několik měsíců), kolik jste vydělali a též na počtu zaměstnavatelů (nezdanitelnou částku vám mohl odečíst jeden zaměstnavatel nebo všichni). Většině studentů se část daní vrací a peníze pak využijí na cestování nebo zaplacení si dalšího studia.

#

Kolik na daních zaplatíte?

V první řade je důležité si uvědomit jednoduchou rovnici: delší víza = nižší daně. Pokud tedy ještě zvažujete na jak dlouho se vybrat do Austrálie, možná právě následující informace vám v této otázce udělají jasno. Pokud budou vaše víza delší než 6 měsíců, přesněji je to 183 dnů, budete z hlediska daňového systému považováni za australské residenty pro daňové účely (Australian resident for tax purposes) a výška daně bude 2x nižší než kdyby jste odjeli s vízem na kratší dobu. Pokud navíc váš celkový příjem nepřesáhl 18 200 AUD, odvedené daně vám budou v plné výši navráceny. Kolik přesně na dani zaplatíte v závislosti na délce víz a výšce příjmu přehledne ilustruje tabulka níže.

Jak vysoké se platí v Austrálii daně

Jak žádat o vrácení daně?

Do podání daňové přiznání se můžete pustit sami a nebo vám ochotně poskytneme spolehlivé kontakty na česky mluvící účetní, kteří vám s daňovým přiznáním pomohou. V každém případě počítejte s tím, že budete potřebovat tzv. „Group Certificate“ od všech zaměstnavatelů za poslední rok, vaše daňové číslo, kopii pasu, osobní a bankovní údaje a případně i nákladové faktury (pokud jste si platili speciální uniformu do zaměstnání apod.). Group Certificate neboli Payment Summary, souhrnný dokument o vašich výplatách, je vám povinen vystavit váš zaměstnavatel. O vrácení daní můžete žádat i mimo území Austrálie nebo i před ukončením finančního roku, pokud opouštíte Austrálii trvale. Samozřejmě je potřebné si všechny výše zmíněné dokumenty zabezpečit.

Co byste měli vědět o daních v Austrálii?

 • kolik na daních zaplatíte závidí na délce víz a výši příjmu

 • finanční rok v Austrálii začíná 1. července a končí 30. června

 • na podání daňového přiznání máte 4 měsíce (do 31.října)

 • 9 z 10 studentů část daní vrací

Superannuation

Co je Superannuation?

Superannuation je druh penzijního pojištění v Austrálii. Váš zaměstnavatel je povinen ho odvádět na váš speciální penzijní účet, pokud jste za kalendářní měsíc vydělali 450 AUD nebo více. Od 1. července 2014 je to ve výši minimálně 9,5 % bez ohledu na to jestli pracujete na poloviční nebo jiný úvazek. Nelekejte se, nesníží to váš výdělek, naopak, platí to zaměstnavatel extra a tak jsou to pro vás další peníze navíc. V případě, že např. vydělám 6.000 AUD za 3 měsíce, na Váš penzijní účet přibude 570 AUD. Většina zaměstnavatelů vyplácí penzijní pojištění na váš penzijní účet každé tři měsíce.

Kde a jak si penzijní účet otevřít?

Superannuation účet si můžete otevřít sami nebo vám ho pomůže založit váš zaměstnavatel. Jednoduše vám dá vyplnit formulář k registraci a o víc se nemusíte o nic starat. Všechny další informace vám pak přijdou poštou na adresu, kterou jste ve formuláři uvedli. Je několik společností spravující penzijní spoření, mezi kterými si můžete zvolit jako třeba AustraliaSuper, HostPlus, CareSuper, FirstSuper a další. Každá společnost se řídi vlastními nástroji a strategiemi investování. Každý zaměstnavatel za vás také může otevřít účet u jiného poskytovatele.

Jak získat peníze se superannuation?

O vrácení naspořených prostředků můžete požádat až po trvalém opuštění Austrálie a v případě, že už vaše vízum není platné. Pokud jsou i po vašem návratu domů vaše víza pořád v platnosti, je potřebné nejdřív zabezpečit jejich zrušení. S přípravou všech potřebných podkladů začněte už v Austrálii, aby vám později nic nechybělo a nepřipravili se o možnost nárokovat si vrácení. Očekávejte, že vaše úspory budou zdaněny (aktuální výši najdete na webu ATO) a vyplaceny v podobě šeku.

Na co si dát dobrý pozor?

Pokud neposkytnete Vašemu penzijnímu fondu Vaše daňové číslo (TFN), uspořené prostředky Vám budou zdaněny 46,5 % místo 15 %. Kontrolujte si pravidelně jestli vám váš zaměstnavatel peníze na váš superannuation účet skutečně odvádí. Udělat tak můžete jednoduše online po přihlášení se do vašeho účtu. Přístupy dostane po jeho otevření.

#

10 tipů k práci v Austrálii

 • Nezapomeňte si ještě před odletem do Austrálie zajistit reference od vašich předchozích zaměstnavatelů. Štěstí přeje připraveným!

 • Při hledání práce v restauraci choďte raději podvečer, aby jste potkali managera, není vyloučené, že Vás zapojí hned. Vždy se snažte vyhledat managera nebo vedoucího, obyčejný pracovník si s největší pravděpodobností založí váš životopis do šanonu („nechtěná konkurence“).

 • Dodržujte přiměřený „Dress code“. I když je Austrálie mnohem otevřenější krajinou než krajiny evropské a respektuje váš styl a vkus, přece jen nechte to potrhané plážové triko doma. Pro práci v restauraci je vhodné mít bílou košili, černé kalhoty a uzavřené boty.

 • Nezapomeňte, že v období kdy máte ve škole prázdniny pro vás neplatí žádné pracovní omezení a můžete odpracovat kolik hodin jen chcete. Skvělá příležitost vydělat si na cestování nebo další studium!

 • Nepodceňte svůj životopis. Jestli nevíte jak má australský životopis vypadat, poraďte se v naší kanceláři. To, že jste vystudovali ekonomickou univerzitu vám při ucházení se o pozici doplňovače zboží asi moc nepomůže :)

 • Nedělejte si vrásky z lámané angličtiny. Oční kontakt a úsměv jsou mnohem důležitější!

 • Při hledání práce zapojte všechny dostupné zdroje – inzeráty na webu, osobní pochůzky, všímejte si námi zasílané pracovní nabídky

 • PTEJTE SE spolužáků, spolubydlících jestli neví o nějaké práci. Austrálie každý den zažívá obrovský příliv a zároveň odliv mezinárodních studentů. Ty, kteří odchází musí pochopitelně někdo nahradit. Třeba právě vy!

 • Nenechte se odradit. Až budete stát před 5* hotelem a váhat jestli vstoupit a zeptat se na volnou pozici – nahoďte ten nejširší úsměv jaký jen dokážete a směle do toho. Austrálie je krajina velkých možností!

 • S hledáním práce neotálejte a začněte raději co nejdříve po příletu. Slunečních dnů na pláži se vám bude lépe užívat s vydělanými dolary v kapse.

KONTAKTY

Domluv si konzultacizdarma

Bezplatné konzultace probíhají v kanceláři AustraliaOnline. Proto, abychom se Vám mohli plně věnovat, doporučujeme konzultaci telefonicky předem dohodnout.

+420 733 123 999
Zpět na kontakty

Bezplatné konzultace probíhají v kanceláři AustraliaOnline. Proto, abychom se Vám mohli plně věnovat, doporučujeme konzultaci telefonicky předem dohodnout.

+420 734 449 949
Zpět na kontakty

Bezplatné konzultace probíhají v kanceláři AustraliaOnline. Proto, abychom se Vám mohli plně věnovat, doporučujeme konzultaci telefonicky předem dohodnout.

+421 918 570 900
Zpět na kontakty

Zpět
Stanislava Porubčanová
Stanislava Porubčanová
tel.: +61 2 9003 0456
email: sydney@australiaonline.agency
Mé zkušenosti
Adresa:
Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000, Austrálie
Otevírací doba:
PONDĚLÍ 09.30 až 17.00
ÚTERÝ 09.30 až 17.00
STŘEDA 09.30 až 17.00
ČTVRTEK 09.30 až 17.00
PÁTEK 09.30 až 14.00
Ukázat mapu

Bezplatné konzultace probíhají v kanceláři AustraliaOnline. Proto, abychom se Vám mohli plně věnovat, doporučujeme konzultaci telefonicky předem dohodnout.

+61 2 9003 0455
Zpět na kontakty

AustraliaOnline

Vodičkova 791/41
Praha 1, 110 00
Česká Republika

AustraliaOnline

Suite 301, Level 3, 39 Liverpool St.
Sydney, NSW, 2000,
Austrálie

AustraliaOnline

Rašínova 103/2
Brno, 602 00
Česká republika

AustraliaOnline

Poštová Office Center
Poštová 503/1, 811 06, Bratislava
Slovenská republika
Sydney
(NSW)
Brisbane
(QLD)
Gold Coast
(QLD
Perth
(WA)
Noosa (QLD),
Byron Bay (NSW)
Cairns
(QLD)
Melbourne
(VIC)
Adelaide (SA),
Hobart (TSM)
Pracovní příležitosti 100 % 80 % 60 % 80 % 50 % 50 % 90 % 60 %
Výběr navazujících kurzů 100 % 80 % 50 % 80 % 20 % 30 % 80 % 50 %
Australský lifestyle 70 % 90 % 100 % 70 % 100 % 100 % 70 % 50 %
Assesment
levels
Prokázání
finančního
krytí
Povinná
docházka
Počet hod.
výuky za
týden
Flexibilní
rozvrh
Požadovaná
úroveň
angličtiny
Forma
úhrady
Délka
studia
Jazyková (ELICOS) 1
(nejnižší
riziko)
NE min. 80% 20 až 25 NE ŽÁDNÁ celé
studium
předem
12

52 týdnů
Odborná (VET) 2
(nízké riziko)
ANO NE 16 až 25 ANO INTERMEDIATE umožňuje
splátky
(3 měsíce)
3 až
36 měs.
Univerzita (HIGHER EDUC.) 1
(nejnižší
riziko)
- - 15 až 30 ANO UPPER
INTERM.
ANO
individuální
splátky
1/2 až
5 let
Co mi zajistí AustraliaOnline Co bych si měl zařídit sám
Ubytování pro začátek Mezinárodní platební kartu
Nejvýhodnější letenku Zdravotní a sociální pojištění
Převod finančních prostředků Mezinárodní řidičský průkaz
Pojištění před nástupem do školy Kopie osobních dokladů
Informační balíček Plné moci
NNezapomenutelné zážitky :) Reference od předchozích zaměstnavatelů
První dny První týden První měsíc
1. Přílet na letiště 1. Kontakt se studentským centrem AustraliaOnline 1. První návštěva školy, orientace
2. Odvoz z letiště 2. Návštěva popříletové orientace 2. Příprava pro hledání práce, resume
3. Prozatímní ubytování 3. Založení bankovního účtu 3. Získání ABN
4. Výběr nebo přesun finančních prostředků 4. pořízení SIM karty 4. Hledání práce, konečně :)
5. Nákup nejnutnějších potřeb, potravin 5. Orientace v lokalitě 5. Výlet po okolí
S registrov.
migračním poradcem
S běžnou
studentskou nebo cestovní agenturou
Svépomocí
Poradenství v oblasti
studentských i jiných druhů víz
ANO OMEZENĚ -
Odpovědnost za
poskytnuté informace
ANO ŽÁDNÁ -
Možnost ověření
dokumentů
ANO NE ZA PENÍZE
Informace o jiných
typech víz a emigraci
ANO NE -
Pravidelná
školení poradců
ANO NE -
 
Na co byste neměli zapomenout před návratem domů
Odlétáte-li dříve než končí škola, oznamte to ve škole
Nezapomeňte si přebukovat letenku
Zaplaťte v Austrálii všechny své dluhy, elektriku, telefon, internet, pokuty
Nebudete-li se do Austrálie vracet za prací, požádejte o vrácení superannuation
Podnikal-li jste, podejte daňové přiznání
Rozlučte se všemi přáteli, budete je potřebovat, až se budete vracet :)
S agenturou Pomocí
kamaráda/rodiny
Na vlastní
pěst
Pomoc
s výběrem školy
Aktuální informace o vízech
Vyřízení víza
Pomoc při hledání práce
Služby studentského centra
Asistence po dobu celého pobytu
Vyřízení dalšího víza
Cena za všechny služby ZDARMA ZDARMA ZDARMA
 
Orientační cena potravin AUD
mléko plnotučné (1 l) 2.15
máslo (500 g) 2.97
sýr (1 kg) 6
jogurt (1 kg) 5.5
kuřecí maso (1 kg) 9
hovězí maso (1 kg) 15
párky (1 kg) 3.80
šunka (1 kg) 6.50
rajčata (1 kg) 5
paprika (1 kg) 6
brambory (1 kg) 2.98
rýže (1 kg) 1.80
cereálie (600 g) 6
jablka (1 kg) 4.50
banány (1 kg) 3.98
olej (1 l) 5
vejce (12 ks) 4
minerálka (1,5 l) 2.81
džus (2 l) 5
1 balení těstovin 1
víno (1 l) 7
pivo (1 lahev/plechovka - cca 450 ml) 3.50
čaj porcovaný (25 ks) 2.16
chléb bílý toustový (700 g) 1
tuňák v plechovce (400 g) 3.50
mražená pizza (500 g) 3
mražené hranolky (1 kg) 2.50
Jak v Austrálii ušetřit („Deal portals“)
http://www.groupon.com.au
http://www.whypayfullprice.com.au/
http://www.dealmonkey.com.au/
http://www.ourdeal.com.au/home
http://www.scoopon.com.au/sydney
http://www.catchoftheday.com.au/
KURZ Min. vyžadovaná úroveň angličtiny Zakončen oficiální zkouškou
Obecná angličtina NE NE
Příprava na zkoušky IELT NE ANO
Akademická angličtina (EAP) INTERMEDIATE NE, možnost pokrašovat na Univerzitě
Příprava na zkoušky CAMBRIDGE (FCE, CAE, CPE) (UPPER) INTERMEDIATE ANO
KVALIFIKACE Délka studia
Certificate I 2 až 3 měsíce
Certificate II 2 až 6 měsíců
Certificate III 6 až 9 měsíců
Certificate VI 6 až 12 měsíců
Diploma 1 až 2 roky
Advance Diploma 1,5 až 2,5 roku
KVALIFIKACE Délka studia Popis kurzu
Bachelor Degree (Bc.) 3 až 4 roky Základní stupeň univerzitního vzdělání
1 rok 6 měsíců Navazující na bakaláři nebo na dlouhodobé praxi v oboru
Post-Graduate Diploma 1 rok mezistupeň mezi bakalářem a magisterským programem
Masters Degree 1 až 2 roky Kladen důraz na praktickou aplikaci v oboru
Doctoral Degree (PhD) 3 až 6 let Nejvyšší stupeň univerzitního vzdělání, navazující na ukončené UNI vzdělání postgraduál
Typ vzdělání Délka studia Věk studenta Povinná školní docházka
Základní škola
(Primary school)
trvá 7 až 8 let 5 - 12 let ANO
Střední škola I
(Lower secondary school)
trvá 3 až 4 roky 12 - 16 let ANO
Střední škola II
(Senior secondary high school)
trvá 2 roky 16 - 18 let NE
Nejčastější studentská zaměstnání Hrubá hodinová mzda (AUD)
Servírka, číšník, barman (Waiter, Waitress, Bartender) 17-20 + Tips
Pomocná síla do kuchyně (Kitchenhand / Sandwichhand) 16-18
Obsluha v kavárně (Barista) 17-20 + Tips
Rozvoz pizzy 17-20 + Tips
Práce v pekárně 16-19
Uklízeč(ka) v hotelu či v kancelářích 16-22
Doplňování zboží v supermarketech 18-24
Mytí aut v mycích linkách 16-18
Obsluha benzínových stanic 16-20
Roznášení letáků 16-18
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě) 16-18
Pokladní v supermarketu 19-25
Pomocné práce na stavbách 20-30
Noční stěhování kanceláří 20-30
Mytí oken 16-22
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.airtasker.com
www.careerone.com.au
www.careersonline.com.au
www.employment.byron.com.au
http://www.jobs.com.au
www.jobserve.com
www.jobs.nsw.gov.au
www.mycareer.com.au
www.partistaff.com.au
www.seek.com.au
www.spotjobs.com/part-time-jobs
www.studentedge.com.au/jobs
www.traveljobs.com.au
www.workingstudent.com.au
workaboutaus.worldsecuresystems.com
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.ambitengineering.com.au
www.citirecruitment.com
www.industrialrelations.nsw.gov.au
www.hays.com.au
www.hudson.com.au
www.jobs.adecco.com.au
www.jobserve.com/au/en/Job-Search
www.launchrecruitment.com.au/job-search
www.manpower.com.au
www.paxus.com.au
www.timerecruitment.com.au
www.vantagerecruitment.com.au
Výše zdanitelného příjmu (v AUD) Residenti Neresidenti
0 - 18.200 0 32,5 centu z každého $ 1
18.201 - 37.000 19 centů z každého $ 1 přes $ 18.200 32,5 centu z každého $ 1
37.0001 - 80.000 $ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.000 32,5 centu z každého $ 1
80.001 - 180.000 $ 17.547 plus 37 centrů z každého $1 přes $ 80.000 $ 26.000 + 37 centů z každého $1 přes $ 80.000
180.001 a více $ 54.547 plus 45 centrů z každého $1 přes $ 180.000 $ 63.000 + 45 centů z každého $1 přes $ 180.000
Letecká společnost Origin Destinace Délka letu, včetně mezipřistání Mezipřistání / STOP-OVER Frekvence letů z Prahy
Emirates (EK) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne + všechny destinace v Austrálii 22,5 hod. Dubaj, Singapore, Kuala Lumpur, Bangkok denně
Korean Air (KE) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 28 hod. Soul (Jižní Korea) denně
Singapore Air (SQ) Praha Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne, Adelaide 28 hod. Singapore denně
Cathay Pacific (CX) Praha Sydney, Brisbane, Cairns, Adelaide, Melbourne, Perth 28,5 hod. Hong Kong některé destinace denně
China Airlines (CI) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 43 hod. Taipei PO, ÚT, SO