• Praha 733 123 999
  • Brno 734 449 949
  • Bratislava 0918 570 900
  • Sydney 0422 611 611

Před odletem

Ještě než vyrazíte vstříc novým zkušenostem, je dobré vyřídit několik záležitostí. Protože víme, že před odletem nervozita stoupá, připravili jsme pro vás seznam těch nejdůležitějších záležitostí, abyste na nic nezapomněli a též seznam věcí, které nesmí zapomenout přibalit.

Na co nezapomenout

CO ZAŘÍDIT POZNÁMKA
Odhlášení zdravotního pojištění Těsně před odletem do Austrálie je třeba se odhlásit z vašeho zdravotního pojištění a odevzdat váš zdravotní průkaz. Jste-li v zahraničí min. 6 měsíců zdravotní pojištění v tuzemsku platit nemusíte. Pokud by byla doba vašeho pobytu kratší 6 měsíců, po návratu budete povinni doplatit minimální zdravotní pojištění za dobu svého pobytu v zahraničí. V opačném případě stačí, když po návratu do tuzemska předložíte smlouvu a kartičku vaší australské zdravotní pojišťovny (OSHC) a tím se přihlásíte zpět ke zdravotnímu pojištění.
Odhlášení ze sociálního pojištění Sociální pojištění není povinné. Je tedy na vás, zda se rozhodnete po dobu pobytu v zahraničí za sebe platit sociální pojištění. Zpravidla se každý na OSSZ odhlásí.
Zajištění cestovního pojištění OSHC je platné až od 1. dne ve škole, proto vám doporučujeme uzavřít na období od odletu do Austrálie a nástupem na školu cestovní pojištění, například naše cestovní pojištění.
Kopie důležitých dokumentů Je vhodné pořídit kopie veškerých důležitých osobních dokumentů a dokladů (vč. pasu, řidičáku a podobně).
Vyřízení mezinárodního řidičského průkazu Pro řízení motorového vozidla na území Austrálie mohou občané ČR pobývající krátkodobě v Austrálii používat jak mezinárodní ŘP, tak i český/slovenský průkaz s oficiálním anglickým překladem. Mezinárodní ŘP si vyřídíte na obecním úřadu na pracovišti evidence řidičů a po předložení OP, pasové fotografie, platného ŘP a po uhrazení správního poplatku 50 Kč vám je průkaz na počkání vystaven. Získáte-li povolení k trvalému pobytu, můžete tyto doklady používat pouze 3 měsíce od data získání povolení. Po uplynutí této doby jste povinni používat pouze australský řidičský průkaz.
Preventivní lékařské prohlídky Před odletem je vhodné navštívit lékaře a vykonat preventivní prohlídku. Eliminujete tak vznik neočekávaných zdravotních komplikací v zahraničí. Protože základní studentské zdravotní pojištění nezahrnuje ošetření zubů a očí, návštěvu očního a zubního lékaře určitě nevynechejte.
Očkování Do Austrálie není žádné potřeba (pokud ovšem plánujete navštívit některou z asijských zemí, doporučujeme si požadavky prověřit a pro jistotu se nechat očkovat)
Zplnomocnění osoby blízké k právním úkonům Protože budete v zahraničí delší dobu, je vhodné zplnomocnit některou z blízkých osob, aby mohla v případě potřeby jednat vaším jménem (např. formou generální plné moci).
Zajištění dispozičních práv k bankovnímu účtu Pokud nemáte online přístup k vašemu bankovnímu účtu, nezapomeňte zajistit přístup další osoby (např. rodičů). Pro takový případ bude nutné navštívit banku osobně.

Ověřte si, zda i z Austrálie budete mít přístup do internetového bankovnictví vaší banky. Zpravidla to ale nebývá problém.
Obstarání mezinárodní platební karty Obecně se doporučuje v zahraničí využívat mezinárodní platební karty. V Austrálii jsou akceptované všechny běžné platební karty, podobně jako v tuzemsku. (VISA, MASTER CARD, MAESTRO a podobně)
Převod finančních prostředků Do začátku se hodí nějaké finanční prostředky. V Austrálii si hned po příletu založíte bankovní účet, na který si můžete nechat převézt finanční prostředky. Abyste ušetřili za bankovní poplatky, využijte služby AustraliaOnline pro převod finančních prostředků do Austrálie.
Zplnomocnění blízké osoby k přebírání listovních zásilek Formou tzv. „Průkazu příjemce“ České pošty, za vás může osoba blízká přijímat listovní psaní a přijímat poukázané peněžní částky. Tuto službu si sjednejte osobně na České poště.
Odhlášení z úřadu práce Pokud jste hlášeni na Úřadu práce, nezapomeňte se z něj odhlásit.
Záležitosti týkající se podnikání Nezapomeňte zajistit odevzdání daňového přiznání, pokud jste před odletem podnikali. Můžete také pozastavit výkon vaši činnosti (na Živnostenském úřadě), pochopitelně pokud v ní nebudete z Austrálie pokračovat.

Co vše si přibalit do kufru

CO ZAŘÍDIT POZNÁMKA
Anglický slovník/mobilní aplikace Ten se může vždycky hodit. :)
Redukce do zásuvky Austrálie používá systém 230 V / 50 Hz, ale má jiný typ zásuvek, než se používá v České republice. Proto je potřeba si zakoupit redukci na australskou zástrčku nebo univerzální celosvětový adaptér (ten lze zakoupit i v Austrálii, každopádně doporučujeme obstarat si nějakou multi-mezinárodní redukci na zásuvky)
Mobilní telefon Pokud budete chtít být v Austrálii dostupný na svém českém čísle, budete potřebovat dva mobilní telefony nebo mobil na dvě SIM karty. Pomocí roomingu pak můžete na českém čísle přijímat SMS od svých přátel z ČR zdarma. České číslo je také nezbytné pro přístup do vašeho českého internetového bankovnictví. Bez australské SIM se zase neobejdete při hledání práce nebo využívání mobilních map.
Základní léky
(lékárnička)
Pro „strýčka Příhodu“ (léky na nachlazení, kašel i rýmu, vitamíny a případně i nějaká širokospektrá antibiotika pro případná větší nachlazení) / POKUD PRAVIDELNĚ UŽÍVÁTE LÉKY NA PŘEDPIS (2-3x denně, doporučujeme si nechat sepsat POTVRZENÍ OD LÉKAŘE v angličtině, kde uvede, proč dané léky berete a jak pravidelně)
Opalovací krém (SPF 50), sluneční brýle Stačí malé balení na začátek vašeho pobytu, větší a cenově výhodnější si pak pořídíte v Austrálii (každopádně je třeba být připraven a především se aktivně chránit před sluncem po celou dobu – kromě opalovacího krému také slunečními brýlemi, případně i pokrývkou hlavy
Panthenol ve spreji Pro případ, že se vám podaří pokožku spálit
Maturitní vysvědčení Pro další prodloužení studentského víza na odbornou školu tzv. "College" budete potřebovat úředně ověřený překlad maturitního vysvědčení či výučního listu. Překlad lze zajistit v Austrálii, důležité je mít s sebou originál vysvědčení.
Bílou košili + černé kalhoty/sukni Bude se hodit pro práci v pohostinství či hotelnictví, ale můžete jej využít i jako společenské oblečení.
Pasové fotografie Budou se hodit při zřizování kartičky na hromadnou dopravu nebo ve škole na studentský průkaz
Pevnou obuv a nepromokavou bundu, spacák a batoh Pro pěší turistiku a cestování
Fotoaparát Nenafotit kvalitní fotografie v tak krásné zemi jako je Austrálie je hřích!
Peníze do začátku Na začátek si kromě mezinárodní platební karty vemte nějakou základní hotovost, alespoň 500 AUD. Výběr z karty je možný, ale je zpoplatněný. Převod prostředků ze zahraničí také nějaký den zabere.
Reference od vašeho zaměstnavatele Pokud se chcete v Austrálii ucházet o práci, určitě se budou hodit reference od vašeho předchozího zaměstnavatele (v anglickém jazyce)

Co lze dovážet do Austrálie

Austrálie má velice striktní dovozovou politiku, a proto je třeba věnovat pozornost tomu, co lze do Austrálie dovézt a co nikoliv. Více informací naleznete v části Jak to probíhá na letišti.

Sydney
(NSW)
Brisbane
(QLD)
Gold Coast
(QLD
Perth
(WA)
Noosa (QLD),
Byron Bay (NSW)
Cairns
(QLD)
Melbourne
(VIC)
Adelaide (SA),
Hobart (TSM)
Pracovní příležitosti 100 % 80 % 60 % 80 % 50 % 50 % 90 % 60 %
Výběr navazujících kurzů 100 % 80 % 50 % 80 % 20 % 30 % 80 % 50 %
Australský lifestyle 70 % 90 % 100 % 70 % 100 % 100 % 70 % 50 %
Assesment
levels
Prokázání
finančního
krytí
Povinná
docházka
Počet hod.
výuky za
týden
Flexibilní
rozvrh
Požadovaná
úroveň
angličtiny
Forma
úhrady
Délka
studia
Jazyková (ELICOS) 1
(nejnižší
riziko)
NE min. 80% 20 až 25 NE ŽÁDNÁ celé
studium
předem
12

52 týdnů
Odborná (VET) 2
(nízké riziko)
ANO NE 16 až 25 ANO INTERMEDIATE umožňuje
splátky
(3 měsíce)
3 až
36 měs.
Univerzita (HIGHER EDUC.) 1
(nejnižší
riziko)
- - 15 až 30 ANO UPPER
INTERM.
ANO
individuální
splátky
1/2 až
5 let
Co mi zajistí AustraliaOnline Co bych si měl zařídit sám
Ubytování pro začátek Mezinárodní platební kartu
Nejvýhodnější letenku Zdravotní a sociální pojištění
Převod finančních prostředků Mezinárodní řidičský průkaz
Pojištění před nástupem do školy Kopie osobních dokladů
Informační balíček Plné moci
NNezapomenutelné zážitky :) Reference od předchozích zaměstnavatelů
První dny První týden První měsíc
1. Přílet na letiště 1. Kontakt se studentským centrem AustraliaOnline 1. První návštěva školy, orientace
2. Odvoz z letiště 2. Návštěva popříletové orientace 2. Příprava pro hledání práce, resume
3. Prozatímní ubytování 3. Založení bankovního účtu 3. Získání ABN
4. Výběr nebo přesun finančních prostředků 4. pořízení SIM karty 4. Hledání práce, konečně :)
5. Nákup nejnutnějších potřeb, potravin 5. Orientace v lokalitě 5. Výlet po okolí
S registrov.
migračním poradcem
S běžnou
studentskou nebo cestovní agenturou
Svépomocí
Poradenství v oblasti
studentských i jiných druhů víz
ANO OMEZENĚ -
Odpovědnost za
poskytnuté informace
ANO ŽÁDNÁ -
Možnost ověření
dokumentů
ANO NE ZA PENÍZE
Informace o jiných
typech víz a emigraci
ANO NE -
Pravidelná
školení poradců
ANO NE -
 
Na co byste neměli zapomenout před návratem domů
Odlétáte-li dříve než končí škola, oznamte to ve škole
Nezapomeňte si přebukovat letenku
Zaplaťte v Austrálii všechny své dluhy, elektriku, telefon, internet, pokuty
Nebudete-li se do Austrálie vracet za prací, požádejte o vrácení superannuation
Podnikal-li jste, podejte daňové přiznání
Rozlučte se všemi přáteli, budete je potřebovat, až se budete vracet :)
S agenturou Pomocí
kamaráda/rodiny
Na vlastní
pěst
Pomoc
s výběrem školy
Aktuální informace o vízech
Vyřízení víza
Pomoc při hledání práce
Služby studentského centra
Asistence po dobu celého pobytu
Vyřízení dalšího víza
Cena za všechny služby ZDARMA ZDARMA ZDARMA
 
Orientační cena potravin AUD
mléko plnotučné (1 l) 2.15
máslo (500 g) 2.97
sýr (1 kg) 6
jogurt (1 kg) 5.5
kuřecí maso (1 kg) 9
hovězí maso (1 kg) 15
párky (1 kg) 3.80
šunka (1 kg) 6.50
rajčata (1 kg) 5
paprika (1 kg) 6
brambory (1 kg) 2.98
rýže (1 kg) 1.80
cereálie (600 g) 6
jablka (1 kg) 4.50
banány (1 kg) 3.98
olej (1 l) 5
vejce (12 ks) 4
minerálka (1,5 l) 2.81
džus (2 l) 5
1 balení těstovin 1
víno (1 l) 7
pivo (1 lahev/plechovka - cca 450 ml) 3.50
čaj porcovaný (25 ks) 2.16
chléb bílý toustový (700 g) 1
tuňák v plechovce (400 g) 3.50
mražená pizza (500 g) 3
mražené hranolky (1 kg) 2.50
Jak v Austrálii ušetřit („Deal portals“)
http://www.groupon.com.au
http://www.whypayfullprice.com.au/
http://www.dealmonkey.com.au/
http://www.ourdeal.com.au/home
http://www.scoopon.com.au/sydney
http://www.catchoftheday.com.au/
KURZ Min. vyžadovaná úroveň angličtiny Zakončen oficiální zkouškou
Obecná angličtina NE NE
Příprava na zkoušky IELT NE ANO
Akademická angličtina (EAP) INTERMEDIATE NE, možnost pokrašovat na Univerzitě
Příprava na zkoušky CAMBRIDGE (FCE, CAE, CPE) (UPPER) INTERMEDIATE ANO
KVALIFIKACE Délka studia
Certificate I 2 až 3 měsíce
Certificate II 2 až 6 měsíců
Certificate III 6 až 9 měsíců
Certificate VI 6 až 12 měsíců
Diploma 1 až 2 roky
Advance Diploma 1,5 až 2,5 roku
KVALIFIKACE Délka studia Popis kurzu
Bachelor Degree (Bc.) 3 až 4 roky Základní stupeň univerzitního vzdělání
1 rok 6 měsíců Navazující na bakaláři nebo na dlouhodobé praxi v oboru
Post-Graduate Diploma 1 rok mezistupeň mezi bakalářem a magisterským programem
Masters Degree 1 až 2 roky Kladen důraz na praktickou aplikaci v oboru
Doctoral Degree (PhD) 3 až 6 let Nejvyšší stupeň univerzitního vzdělání, navazující na ukončené UNI vzdělání postgraduál
Typ vzdělání Délka studia Věk studenta Povinná školní docházka
Základní škola
(Primary school)
trvá 7 až 8 let 5 - 12 let ANO
Střední škola I
(Lower secondary school)
trvá 3 až 4 roky 12 - 16 let ANO
Střední škola II
(Senior secondary high school)
trvá 2 roky 16 - 18 let NE
Nejčastější studentská zaměstnání Hrubá hodinová mzda (AUD)
Servírka, číšník, barman (Waiter, Waitress, Bartender) 17-20 + Tips
Pomocná síla do kuchyně (Kitchenhand / Sandwichhand) 16-18
Obsluha v kavárně (Barista) 17-20 + Tips
Rozvoz pizzy 17-20 + Tips
Práce v pekárně 16-19
Uklízeč(ka) v hotelu či v kancelářích 16-22
Doplňování zboží v supermarketech 18-24
Mytí aut v mycích linkách 16-18
Obsluha benzínových stanic 16-20
Roznášení letáků 16-18
Sběr ovoce (zajištěné ubytování na farmě) 16-18
Pokladní v supermarketu 19-25
Pomocné práce na stavbách 20-30
Noční stěhování kanceláří 20-30
Mytí oken 16-22
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.airtasker.com
www.careerone.com.au
www.careersonline.com.au
www.employment.byron.com.au
http://www.jobs.com.au
www.jobserve.com
www.jobs.nsw.gov.au
www.mycareer.com.au
www.partistaff.com.au
www.seek.com.au
www.spotjobs.com/part-time-jobs
www.studentedge.com.au/jobs
www.traveljobs.com.au
www.workingstudent.com.au
workaboutaus.worldsecuresystems.com
Nejznámější webové portály s nabídkami práce
www.ambitengineering.com.au
www.citirecruitment.com
www.industrialrelations.nsw.gov.au
www.hays.com.au
www.hudson.com.au
www.jobs.adecco.com.au
www.jobserve.com/au/en/Job-Search
www.launchrecruitment.com.au/job-search
www.manpower.com.au
www.paxus.com.au
www.timerecruitment.com.au
www.vantagerecruitment.com.au
Výše zdanitelného příjmu (v AUD) Residenti Neresidenti
0 - 18.200 0 32,5 centu z každého $ 1
18.201 - 37.000 19 centů z každého $ 1 přes $ 18.200 32,5 centu z každého $ 1
37.0001 - 80.000 $ 3.572 + 32,5 centů z každého $1 přes $ 37.000 32,5 centu z každého $ 1
80.001 - 180.000 $ 17.547 plus 37 centrů z každého $1 přes $ 80.000 $ 26.000 + 37 centů z každého $1 přes $ 80.000
180.001 a více $ 54.547 plus 45 centrů z každého $1 přes $ 180.000 $ 63.000 + 45 centů z každého $1 přes $ 180.000
Letecká společnost Origin Destinace Délka letu, včetně mezipřistání Mezipřistání / STOP-OVER Frekvence letů z Prahy
Emirates (EK) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne + všechny destinace v Austrálii 22,5 hod. Dubaj, Singapore, Kuala Lumpur, Bangkok denně
Korean Air (KE) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 28 hod. Soul (Jižní Korea) denně
Singapore Air (SQ) Praha Sydney, Brisbane, Perth, Melbourne, Adelaide 28 hod. Singapore denně
Cathay Pacific (CX) Praha Sydney, Brisbane, Cairns, Adelaide, Melbourne, Perth 28,5 hod. Hong Kong některé destinace denně
China Airlines (CI) Praha, Vídeň Sydney, Brisbane 43 hod. Taipei PO, ÚT, SO