Not easy to adjust, impossible to forget.

Pokud by mne někdo před 10-15 lety oslovil, s tím, že by bylo dobré vycestovat někam ven a naučit se anglicky, tak bych se s ním samozřejmě ztotožnil, ale chybějící odvaha a vrostlý patriotismus, by mě nedovolili tuto myšlenku posunout dále, nemluvě pak o vlastní realizaci takové představy. A přeci se tak stalo, momentová záležitost, článek na internetu o AustraliaOnline a posléze nezdolatelná touha vidět a zažít nepoznané. Ta touha rostla a sílila den o de dne, nic náhle nebylo překážkou, nic nebylo nemožné, vše byl jasné, zřetelné, nádherné a úžasné.

Jak důležité je ale vlastní, pečlivé plánování, spolu se zjišťováním všech možných i nemožných informací v předstihu, jsme měli pocítit na vlastní kůži až v praxi. Následoval přílet do Sydney ze sněhem zasypaných Čech s dvěma zavazadly a hlavou plnou očekávání. Od této chvíle, bylo s ohledem na naší minimální znalost anglického jazyka vše zcela jinak. Předchozí pocit toho, že pokud jsme se již úspěšně adaptovali na prostředí a podmínky žití v České republice, tak jsme schopni se v 26 letech přizpůsobit všemu a všude, velmi tvrdě narazil. Ale to je jiná, delší „story of life“, ve stručnosti je nutno uvést, že v tomto ohledu je australská spravedlnost pro všechny stejná, 6 měsíců se přizpůsobujete všemu co je odlišné,“a že je toho dost“, aby jste byli schopni se adaptovat, bez ohledu na to, zda jste překladatelem z anglického jazyka profesí, dítě diplomata či bohatého podnikatele z ČR.

Začínal jsem jako rozvozce pizzy v centru, jako myč nádobí, pomocná síla v kuchyni, jako uklízeč a pozvolna jsem si budoval rozsah praktické slovní zásoby, ruku v ruce se studii angličtiny na ACE Sydney – jazykové škole. Mohu upřímně říci, že bych byl jako „chlap a živitel rodiny“ asi ztracen, nebýt pomoci našich vstřícných lektorů. V Austrálii v minulosti  platilo pravidlo: „Nemáš kontakty a reference, nemáš práci“ a svým způsobem to jistě platí i dodnes, bez ohledu na možnosti a rozsah služeb agentur zprostředkujících studijní pobyty v Austrálii, které jsou dnes nabízeny. Takže jim vlastně vděčím mnohé.

Pokud člověk chce zlepšit svůj projev v tamním jazyce, je třeba práci měnit, popřípadě se snažit postupovat v hierarchii dostupných pozic směrem vzhůru. Není to snadné, figuruje zde mnoho překážek, často je to o štěstí, chuti a vytrvalosti, nicméně jde to. Svou  kariéru pracujícího studenta jsem završil v pozici manažera jednoho z Take Away  restaurantů a se zkušenostmi v zakládání čtyřech podobných frančíz v centru města.

Po návratu do ČR, který byl ovlivněn přáním manželky se usadit a založit rodinu doma v blízkosti budoucích babiček a dědečků, jsem se několikrát pokusil nastoupit do běžného zaměstnání a jednou již zde zmíněná situace se najednou opakovala – nutná adaptace na vlastní, z historie domácí prostředí, stížená o fakt, že na situaci doma, vztahy mezi lidmy v ČR, podnebí  apod. se zvyká daleko déle, ne-li je to mnohdy skoro nemožné. Vždy ve Vás zůstane kousek Austrálie a nemine den, kdy by jste si ten střípek v paměti nevyvolali. Mé úsilí se znovu začlenit do běžného pracovního procesu skončilo nezdarem. Začal jsem tedy po australském vzoru : „Od domu k domu, dej nohu do dveří“, obcházet školy a agentury zabývající se překlady a výukou anglického jazyka. Nikde mne nechtěli, nikde o mne nestáli. „Nemáte VŠ a léta praxe a vy chcete učit praktickou angličtinu?“ bylo nejčastější otázkou a odpovědí. Jak překvapující bylo následně zjištění, že na provozování  těchto činností v rámci živnostenského oprávnění není nutné tyto podmínky splňovat.

Angličtinu tedy ve vlastním podání a na vlastní živnost učím skoro pět let a to jak ve firmách známých jmen tak i individuálně, spolupracuji při tom s jednou z největších a nejstarších jazykových škol ve východočeském kraji a to Evropským vzdělávacím centrem v Hradci Králové, kde mi tu šanci se prosadit kdysi poskytli. Ze svého záměru učit především praktický aspekt jazyka, jsem neslevil a to právě s ohledem na mé vlastní zkušenosti z dlouhodobého pobytu v anglicky hovořící zemi. Cestuji a v rámci cest doprovázím i klientelu, která chce poznat exotiku zemí bližších australskému kontinentu, ať již za poznáním zemí a jejich kultur, či za objevováním krás tamního podmořského světa, popřípadě jejich kombinaci. Čtení anglických originálů, mi časem umožnilo začít s překlady anglických textů, návodů, brožur apod. Pro místní podnikatele představuji nájemnou reprezentaci na výstavách, veletrzích a pomáhám při řešení jejich problémů  v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů v zahraničí.

Nic takového, bych nedokázal nebýt pobytu v této překrásné zemi, která mi na počátku toho tolik vzala, aby mi následně odměnou poskytla stonásobně více a tím i určila pevný směr mého života. Nic takového bych nepoznal, nebýt toho jednoho článku o AustraliaOnline a nebýt pomoci lidiček, které jsme tam, i tady měli možnost potkat,o které se bylo možno vždy opřít. Jmenovitě  Patricka Koláře z AustraliaOnline na straně české, Michala Šestáka na straně australské, lidí jako Paul Wilson z ACE Sydney, přátel  Radovana, „Tairry“, „Buzíka“ a dalších. Pokud jsem to kdy neřekl dostatečně, tak ještě jednou všem: Díky!!! Moc na Vás všechny myslíme a já Vám vděčím za všechno co mě dnes v životě naplňuje.

L. Holman