Pro ziskani migration licence, ktera Vas opravnuje podavat informace o australske legislative, je treba vystudovat „immigration law“. Navic je treba zazadat o licenci, coz je proces velice zdlouhavy a vase cinnost se dost tvrde v Australii lustruje prislusnymi organy. Michalovi trvalo toto vice jak rok. Ja se dnes pokusim jen ve zkratce naznacit to, jake velike vyhody to prineslo pro nase studenty.

Australska legistativa rika, ze kdyz zadate o viza, tak nemusite vyuzit sluzeb zadneho cloveka s „migration licence“. Ale zaroven zcela jasne rika, ze Vam nesmi radit nikdo, kdo tu licenci nema. Takze to, ze Vam radi nekdo v CR bez licence, je zcela nelegalni. Velice casto se ale toleruje to, ze Vam agentura informace poskytne. Ono asi neni divu, protoze prave toto je hlavnim duvodem, proc student agenturu vyhleda. Faktem ale zustava to, ze kazda agentura v CR i SR nesmi za Vas viza vyridit !!! To, co agentury bezne delaji, je pouze odesilani zadosti na australskou ambasadu do Vidne nebo osobni predani zadosti ve Vidni. Pokud dojde k nejakemu problemu, nebo je vyzadovany pohovor, ambasada jiz komunikuje vyhradne s studentem. Proto bych funkci agentury v tomto pripade prirovnal spise k dorucovateli zadosti do Vidne. Nechci timto vyrokem nejak zpochybnovat praci agentur, ja jen cituji legislativu a jeji zakony. Ze zkusenosti vime, ze jde student za agenturou prave z duvodu, ze nema informace k udelovani australskych viz a ze ma strach ze viza nedostane. Za svou praxi jsme se jiz nespocetnekrat setkali s pripady, kdy za neudeleni viza byla zodpovedna prave ta osoba, ktera podala studentovi o vizech spatne informace. Maly dukaz toho je i nedavny pripad jedne nasi studentky, ktera zaplatila agenture vse, aby za ni viza vyridili a po 3 mesicich se dozvedela, ze ji byla viza zamitnuta. Po kontaktu s nami jsem se podivali na zpusob, jakym o viza zadala a zjistili jsme, ze jeji zadost byla neuplna a navic byla podana nevhodnym zpusobem. Proto jsme asi za dva tydny podali zadost znovu v souladu s moznostmi, ktere nam dava legislativa a studentka je jiz v soucasne dobe v Australii. Bohuzel techto pripadu je vcelku hodne. Myslim si, ze prave toto bylo hlavnim duvod pro to, ze se v nove legislative (1.7.2001) jasne objevilo, ze pouze drzitele „migration licence“ maji pravo poskytovat asistenci a poradenstvi s ohledem na studentska visa.

Asi Vam bude pripadat, ze za kvalifikovane sluzby zaplatite vice penez. Opak byva casto pravdou. Nektere agentury si dokonce uctuji nejaky poplatek za vyrizeni viza a to ja osobne povazuju trosku za drzost. Agentura by mela hlavne plnit funkci tzv. „educational agent“. To znamena, ze by Vam mela nabidnout nejvhodnejsi skolu pro vase studium. Presto agentury casto nabizeji stale ty stejne skoly. Na duvody se jich zeptejte sami 🙂

Proc tedy nema ceska agentura take nekoho s „migration licence“? Odpoved je jednoducha. Nikdo, kdo nema trvaly pobyt v Australii, nemuze tuto licenci ziskat. K titulu migration agent se vaze mnoho povinnosti: Kazdy drzitel je ze zakona povinny k dodrzovani „Code of Conduct“, ktery reguluje nase pocinani. Jsme povinni jednat v ramci prava a v zajmu klienta, nabidnout klientovi vsechny moznosti a nepreferovat zadnou z nabizenych instituci. Informace nami podane musi byt aktualni a je nutne neustale zdokonalovani ve studiu imigracniho zakona za ucelem udrzeni licence.

Kazdym tydnem nam chodi do kancelare regulace, ktere opravuji stavajici legislativu. Za jak dlouho si myslite se o takove regulaci dozvi student od sve agentury v CR nebo SR? Mozna nikdy. Proto me take desi nazory typu, kdy nekdo udeluje rady podle toho, jak to zazil sam nebo jeho kamarad. Toto byva velice casto chyba studentu v Australii.

Nedavno jsme byli narceni konkurenci v Sydney, ze jsme si licenci udelali jen proto, aby k nam chodilo vic studentu. Co se na to da rict? Snazime se jen poskytovat maximalne profesionalni sluzby. Opet pripominam, sluzby jsou pro nase studenty po celou dobu jejich pobytu v Australii zdarma.