V pondělí 12.8.2002 byly ZVEŘEJNĚNY návrhy na budoucí MOŽNÉ ÚPRAVY legislativy týkající se STUDENTSKYĆH VÍZ.Jen pro připomenutí uvádím, že 1.7.2001 došlo k zásadnímu přepracováníemigračních regulací s ohledem na získání víza a byly vytvořeny tzv. „assessment levels“, které spolu s druhem studia určují, co je třeba předložit k získání studenských víz. Každá země má několikstupňů a to v závislosti na druhu studia, kam se uchazeč hlásí.V současnosti je Česká republika zařazena do kategorie tři pro ELICOS (jazykové školy), kategorie jedna pro VET (odborné školy) a kategorie dvě pro vysoké školy. Fakt, že jsme byli kategorie jedna (respektive pořád zatím jsme) nám dávalo mnoho výhod při žádosti o studenské vízum. V kategorii jedna se přikládá nejméně podpůrných dokumentů k žádosti o víza.
Změny pro Českou republiku
V navrhovaných změnách je mimo jiné i to, že se Česká republika posune do kategorie dvě při žádostio studenská víza na odbornou školu. Znamená to samozřejmě hlavně to, že se bude klást větší důraz na zdroj peněz. Pokud máte možnost, zažádejte o studenská víza před 1.listopadem 2002.
Změny pro Slovenskou republiku
Pro Slovenskou republiku nebyly zatím navrženy žádné změny v „assessment levels“. Nicméně Slovenskospolu s Columbií, Vietnamem a Thajskem získalo zvláštní status na listě států, které budou po dobu 12 měsíců monitorovány a žádosti o studentská víza v S572 (odborné školy) budou prověřovány podstatně důkladněji než doposud a to i nad rámec regulací. Navíc emigrační úřednik má možnost si vyžádat jakýkoliv dokument, který by mohl potvrdit pravdivost údajů v žádosti a nebo jeji podstatu. Jelikož můj překladnení úplně přesný, uvádím originál tohoto dodatku: „Visa decision makers will closely scrutinise applications under the „any other relevant matter“ criterion in relation to those countries/sectors marked **“. ¨
Toto nepříjemné rozhodnutí je následkem hodnocení doposud podaných žádostí o studentské víza občanů Slovenska i slovenských agentur, jejich znalosti resp. neznalosti imigračních procedur, jejich dodržování a následné kotrolování.
Myslíme si, že český, ale HLAVNĚ slovenský internet je plný amaterských návodů, jak získat víza, většinou napsáno studenty, což bývá dost často zdroj problemů a komplikací.
Dovolím si podotknout, že plánované změny nás nějak moc nepřekvapily. Pracujeme se studenskými vízyz Čech a ze Slovenska již bezmála 10 let a co nás překvapilo více, bylo zařazení České republiky 1.7.2001 do kategorie jedna pro VET .
Občas si pročítám informace k vízům, které jsou prezentovány agenturami nebo bývalými studenty a málokdy jsou tyto informace přesné. Důkladná znalost legislativy je totiž ve většině případů klíčovým prvkem pro kladné vyřízení žádosti o víza. Jako příklad můžu uvézt to, že se nám několikrát v minulosti stalo, že nás kontaktoval student, který se spolehnul na informace agentury a víza mu byla zamítnuta. Dva týdny poté podalžádost na základě přesných informací a víza mu byly uděleny.
Moje rada na závěr: Při žádosti o víza vždy podávejte pravdivé informace o vaší situaci, mnohokrát se bojíte zbytečně věcí, které při žádosti o víza nehrají žádnou roli. Ujistětese, že osoba, která Vám podává informace k vízum zná důkladně australskou legislativu. Nesbírejteinformace od bývalých studentů nebo osob, které žádaly o víza v minulosti. Legislativa se neustálemění a navíc často přicházejí drobná ustanovení (policies), které dále legistativu upravují.