Pokud jste si vybrali jako součást vašeho studijního plánu i přípravu na složení jednoho z certifikátů Cambridge, rozhodně jste neprohloupili. Naopak! Přípravné kurzy na zkoušky Cambridge (je jedno zda PET, FCE, CAE nebo CPE) v Austrálii, jsou jedny z nejobsáhlejších a nejnáročnějších vůbec. Během intenzivního 12ti týdenního kurzu se naučíte víc, než leckdy za celé předchozí několikaleté studium ve vaší vlasti.

Předpokladem ovšem je, že budete mít snahu se učit a studiu se budete věnovat. Výuka kurzu Cambridge trvá na většině jazykových škol 5 hodin čistého času denně, dále se předpokládá že denně věnujete alespoń hodinu na domácí přípravu.

Pro ty z vás, kteří by se rádi začali na studium připravovat už nyní, jsme ve spolupráci s učiteli jedné prestižní jazykové školy v Sydney dali dohromady pár rad a tipů, jak se co nejlépe na studium připravit.

  • Začněte číst v angličtině. Čtěte cokoliv, knihy (velmi se nám osvědčil třeba Harry Potter), časopisy, australské noviny. Čtěte, co chcete, ale začněte s tím co nejdříve.
  • Jděte na internet a začněte sledovat zprávy z Austrálie. Zkuste například http://www.smh.com.au/, http://www.news.com.au/, http://www.theaustralian.com.au/.
  • Existuje mnoho internetových stránek, kde se dozvíte zajímavosti z Austrálie a kde si můžete plánovat výlety, poznávat své město atd. Pro obecné informace pročtěte http://www.australia.com/. Pro studenty v Sydney je to například http://www.thingstodo-sydney.com/, http://www.sydneycitysearch.com.au/, http://www.cityofsydney.nsw.gov.au/. Studenty v Brisbane a okolí bude zajímat http://www.goldcoastaustralia.com/ a o Perthu se píše na www.westernaustralia.com/en. http://www.visitwa.com.au/
  • Zkuste si měsíc před odletem psát deník v angličtině. Nemusíte psát mnoho ale je dobré napsat každý den alespoń pár vět. Pište o čemkoliv se vám bude chtít. Vedení deníku v angličtině vám pomůže zvyknout si psaní v angličtině a naučíte se psát rychleji. Časem si začnete sami opravovat chyby napsané ze začátku a uvidíte, jaký postup se touto technikou dá udělat.
  • Dalším důležitým bodem je slovní zásoba. Zkuste si psát nová slovíčka. Pokud to děláte, je dobré napsat si nejen to dané slovíčko ale i slova od něj odvozená. Například od slova success (úspěch) existuje sloveso succeed (uspět), ale také přídavné jméno succesful (úspěšný) a příslovce succesfully (úspěšně). Protože pokud chcete uspět při zkouškách Cambridge, musíte umět zacházet se slovy. Při procvičování budete úspěšní a uspějete s vašimi plány úspěšně složit zkoušku. Můj pokus o názornou ukázku práce se slovy v češtině nezní tak geniálně jako v angličtině. 🙂
  • Sledujte televizi nebo filmy v angličtině, klidně s titulky.
  • Je toho dost a vašeho času omezeně, ale pokuste se začít dělat alespoń něco z výše uvedeného.

Více o typech zkoušek Cambridge a jejich nástupních termínech se dozvíte v sekci „O školách“.