Predchozi clanek na toto tema byl nejctenejsim z nasich dosavadnich, a tak se Vas pokusim na toto tema obohatit o nejake me dalsi zkusenosti. Vetsina studentu si vybrala Australii diky moznostem pracovat. Ale rad bych pripomenul, ze presto, ze tato moznost je tu zcela legalni, neni to neco, co emigracni urady radi vidi. Respektive rozhodne nevidi radi fakt, ze hlavnim duvodem vaseho pobytu v Australii je prace. Proto pripominam, ze na studenska viza smite pracovat s omezenim 20 hodin tydne a v pripade prekroceni se vystavujete riziku neprodlouzeni viza po skonceni vasi prvni skoly. Jak jsem jiz vzpominal posledne, behem oficialnich skolnich prazdnin a po skonceni vaseho studia do zacatku noveho muzete pracovat bez omezeni. Proto je dobre vase studium naplanovat tak, aby jste meli prazdnin co nejvice. Prazdniny po konci vasi skoly se obecne pohybuji okolo 4 tydnu.

Vetsina studentu hned po prijezdu do Australie zacne hledat praci. Zmena prostredi je tu opravdu znatelna a proto chapu, ze se to nekterym nepodari hned behem prvnich 14 dni. Pokud se opravdu snazite, garantuji, ze praci najdete. Stale ale plati, ze znalost jazyka a dobre reference jsou rozhodujici. Ono totiz bez znalosti prostredi, jazyka, hromadne dopravy a Sydney je opravdu tezke zacit.

Uspesnost nalezeni prace zavisi zcela na Vas, v prvni rade je treba se o to pokusit. Nekdy mam pocit, ze ti co si nejvis stezuji, se o to ani nepokusili. Hlavnim klicem pro nalezeni prace v Sydney jsou reference. Ptate se jake reference ??? Jakekoliv. Z Australie, Cech, Slovenska, nebo treba z vasi prace ze zahranici. Je lepsi mit reference z Cech nez nemit zadne reference. Vse se pocita a je dobre hodnoceno. Australani jsou proste na tento system zvykli a pocitaji automaticky s tim, ze jim zadatel o praci sve reference predlozi. Casto mohou byt vase reference uvedeny jen na CV (resume), ktere je take velikou vyhodou. Ja vim, ze si asi rikate, ze reference na umivani nadobi nebo roznasen letaku nedava smysl, ale toto je Australie a tak se to tu vyzaduje.

V Sydney take existuji agentury na praci nebo noviny jako treba MANLY DAILY, MORNING HERALD, nebo treba TRAVEL POINT na George street, ktery ma nastenku pres celou dlouhou zed s nabidkou ubytovani a praci pro studenty. Sem se muzete i zaregistrovat a TRAVEL POINT Vas sam informuje o nabidkach prace, a nebo zde muzete vyvesit vlastni inzerat, ze hledate ubytovani. Nektere ze skol, se kterymi spolupracujeme, maji podepsane kontrakty se zamestnavateli a zamestnavaji studenty, treba pri baleni zbozi, nebo v supermarketech.?

Z konkretnich nabidek me ted napada, ze je tu pobliz mesta pekarna, kde je managerem nejaky Cech a ten zamestnava velky pocet ceskych a slovenskych studentu. Kontakty na tento druh prace ziskate od spoluzaku ve skole nebo od kamaradu z ceskych klubu a setkani, kterych je tu relativne hodne. Samozrejme Vam radi nektere kontakty predame i mi sami. Ostatne nase brozura pro studenty je jich plna.

Snad Vam tyto informace pomohly se trosku zorientovat v tom co Vas tady na druhe polokouli ceka. Kdo z Vas si mysli, ze bude delat prvni tyden po priletu grafickeho designera nebo pocitacoveho programatora, bude asi zklamany, ale ti z Vas, co se prace nebojite a umite se zeptat a jit pomalu za svym cilem, urcite dosahnete vseho, co budete chtit. Vcera navecer me Michal (muj kolega) vypravel o studentovi, ktery si tu ted koupil VAN, auto s vybavenim na cisteni kobercu, a zivi se tak. Neprijde mi to nijak zvlastni, znam tu hodne Cechu a Slovaku, kteri delaji nejaky business.

Ja vim, ze by Vas asi take zajimaly nejake prumerne vydelky, ale na to si proste nejak netroufam, protoze to je opravdu hodne relativni. Muze to byt 200 dolaru tydne nebo 600 AUD tydne, zalezi jen a jen na Vas. Australie je zeme moznosti, ale pripominam „KAPITALISTICKA ZEME MOZNOSTI“, tedy vyzaduje od Vas nejake to usili.